Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) ponawia apel o wprowadzenie odpowiednich przepisów dotyczących emisji CO2 dla samochodów ciężarowych i autobusów.

Pomimo niezachwianego zaangażowania producentów w dekarbonizację i rekordowych inwestycji w pojazdy zeroemisyjne, proponowane cele pozostają zbyt ambitne bez wsparcia i zapewnienia solidnych warunków sprzyjających ich realizacji.

W reakcji na stanowisko Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI) europejscy producenci samochodów ciężarowych i autobusów wyrazili obawę, że cele mogą wyrażać ambicje na papierze, ale w rzeczywistości są nieosiągalne.

„Dekarbonizacja transportu ciężkiego nie jest przedsięwzięciem, które osiągniemy w pojedynkę” - stwierdziła Sigrid de Vries, dyrektor generalna ACEA. „Działamy w ramach wysoce połączonego ekosystemu transportowego. Aby stworzyć środowisko, w którym producenci pojazdów mogą prosperować i osiągać cele, potrzebujemy wspólnego wysiłku wszystkich zainteresowanych stron, w tym decydentów”.

Wyzwanie wykracza poza powszechny brak infrastruktury do ładowania i uzupełniania paliwa i wymaga zaangażowania również innych czynnikow kreowania popytu, bo zapotrzebowanie klientów na elektryczne i wodorowe ciężarówki i autobusy nadal pozostaje daleko w tyle za konwencjonalnymi modelami. „Członkowie ACEA poczynili inwestycje i pojazdy o zerowej emisji są gotowe do użytku, ale klienci muszą mieć pewność, żeby w nie inwestować” – powiedziała de Vries.

Decydenci mają do dyspozycji szeroki zestaw narzędzi, takich jak programy zakupowe i podatki oraz inne bodżce cenowe umożliwiające wczesne inwestowanie w modele zeroemisyjne. Jednak ich wdrożenie nie odpowiada ambicjom proponowanych celów w zakresie emisji CO2. „Bez sprzyjających warunków producenci będą mieli trudności z osiągnięciem celów i grożą im kary, a zgodność z przepisami w dużej mierze zależy od czynników znajdujących się poza ich bezpośrednią kontrolą” – dodała de Vries.

Chociaż ACEA z zadowoleniem przyjmuje rozwiązania dotyczące niektórych problemów branżowych, to ubolewa nad włączeniem do wymogów rozporządzenia „małych ciężarówek” (<5 ton>.

W odpowiedzi ACEA wzywa do przyjęcia dostosowanego do założonego celu rozporządzenia w sprawie emisji CO2 dla samochodów ciężarowych i autobusów oraz do usunięcia przez prawodawców niedociągnięć w zbliżającym się głosowaniu plenarnym i negocjacjach trójstronnych.

Ochrona konkurencyjności europejskich firm oraz dekarbonizacja transportu są możliwe jedynie pod warunkiem kompleksowego podejścia i przy zaangażowaniu w działania wszystkich zainteresowanych stron.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

ITA Sp. z o. o.  Sp. k.
Takoni Sp. z o.o.
BARIBAL Group
Bodycote Polska Sp. z o.o.
Etyfol
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.