GEORG UTZ
Stokvis Tapes
1LOGISTICS ŻURALSKI
VIA
Aalberts
CABKA
Bundeskartellamt, Federalny Urząd Antymonopolowy w Bonn, nałożył grzywny o łącznej wartości około 35 milionów euro na 3 firmy zajmujące się odkuwaniem stali i na dwóch odpowiedzialnych pracowników za udział w nielegalnej w świetle prawa antymonopolowego wymianie informacji.

Kary zostały nałożone na dwie spółki należące do indyjskiej grupy Bharat Forge - Bharat Forge Global Holding GmbH i Bharat Forge CDP GmbH a także na Musashi Bockenau GmbH & Co. KG (wcześniej Johann Hay GmbH & Co. KG. Automobiltechnik).

Dochodzenie Bundeskartellamt zostało wszczęte na skutek wniosku o złagodzenie kary złożonego przez firmę Hirschvogel Umformtechnik GmbH. Zgodnie z regulaminem premiowania Federalnego Urzędu Antymonopolowego na tę firmę nie nałożono żadnej kary.

Andreas Mundt, prezes Federalnego Urzędu Kartelowego: "Wiodące niemieckie kuźnie od wielu lat są zaangażowane w różne naruszenia konkurencji. Przy okazji grupy roboczej europejskiego stowarzyszenia kuźni Euroforge, która spotyka się do trzech razy w roku, odpowiedzialni pracownicy firmy wymieniali wrażliwe informacje z innymi kuźniami z innych krajów europejskich, w szczególności dotyczyło to ich sytuacji kosztowej, cen i konkretnych negocjacji dostawca - klient."

Wymiana informacji, która odbywała się cyklicznie w okresie od października 2002 r. do grudnia 2016 r., miała na celu jak najpełniejsze przenoszenie własnych kosztów produkcji wyrobów kutych ze stali oraz związanych z tym zmian kosztów na swoich klientów. Zaangażowani przedstawiciele firm realizowali ten zamiar również w postaci licznych kontaktów dwustronnych i wielostronnych poza posiedzeniami grupy roboczej.

Główni producenci samochodów i ich dostawcy są jednymi z najważniejszych klientów ukaranych kuźni.

Przy ustalaniu grzywny brano pod uwagę, że firmy w trakcie całego postępowania prowadziły szeroką współpracę z Bundeskartellamt. Dodatkowo udało się dojść do zgodnych wniosków procesowych (tzw. tozliczeń) z firmami, co również wpłynęło na obniżenie kar.

Nałożone kary nie są ostateczne - od decyzji firmy mogą wnieść odwołanie.

Niedawno Bundeskartellamt nałożył grzywny o łącznej wysokości około 175 mln euro na 5 firm zajmujących się odkuwaniem aluminium i 10 odpowiedzialnych pracowników za zakazane porozumienia antykonkurencyjne.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego - Poznań Sp. z o.o.
EUROTOM Sp. z o.o.
 bekuplast S.A.
Zakład Wielobranżowy Galwanizernia Sp. z o.o.
1Logistics Żuralski Sp. z o.o.
Trojan Manufacturing (UK) Ltd