W kwietniu br. liczba osób pracującym w Niemczech w skróconym czasie pracy (Kurzarbeit) spadła o 10 proc. z 3,0 mln do 2,7 mln.
To szacunki ifo Institute oparte na comiesięcznym badaniu biznesowym i danych Niemieckiego Urzędu Pracy. W przemyśle Kurzarbeit spadł z 535 tys. do 444 tys. osób. Oznacza to, że 6,4 procent pracowników produkcyjnych wykonywało swoje obowiązki w skróconym wymiarze czasu.
W wielu częściach Niemiec sprzedawcy detaliczni mogli otwierać się tylko w warunkach rygorystycznego reżimu. Mimo to liczba pracowników o skróconym czasie pracy spadła z 375 tys. do 276 tys. W handlu ogółem, w tym sprzedaż hurtowa i dealerzy samochodów, liczba ta zmniejszyła się z 598 tys. do 433 tys., czyli do 9,5 procent zatrudnionych. Poligrafia była branżą, w której poziom wykorzystania Kurzarbeitu był ponadprzeciętny - 28 tys. osób, czyli 22,1 proc. siły roboczej.
Poniżej przeciętnego poziomu korzystania ze skróconego czasu pracy w kwietniu był przemysł motoryzacyjny (4,8 procent lub 45,4 tys. pracowników), producenci sprzętu elektrycznego (2,8 procent lub 9,7 tys. pracowników), a także przemysł chemiczny, farmaceutyczny, gumowy i tworzyw sztucznych (1,8 procent lub 16 4 tys. pracowników).
Europa
ifo Institute: mniej pracowników na Kurzarbeit'cie w kwietniu 2021 r.
- Szczegóły
- Autor: Ifo Institute, AutomotiveSuppliers.pl (fot. BMW)