Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Kia Slovakia, jako jedyny zakład produkcyjny marki Kia w Europie, jest jednocześnie jedyną fabryką na Słowacji, która poza samochodami wytwarza także silniki.

Fabryka w Żylinie rozpoczęła produkcję silników w 2006 roku. Dziś produkuje jednostki benzynowe i wysokoprężne w dwóch odrębnych halach, w których zatrudnia ponad 800 osób. Produkcja obejmuje nie tylko montaż, ale także obróbkę skrawaniem głównych metalowych części silnika takich jak bloki, korby i głowice. Spośród wszystkich wyprodukowanych do tej pory silników 60 proc. stanowiły jednostki benzynowe, a w 2023 roku odsetek ten wzrośnie do aż 87 proc.

24 listopada Kia Slovakia świętowała wyprodukowanie silnika numer 7 000 000. Jest nią jednostka benzynowa o pojemności 1,6 litra, która trafiła do wytwarzanego w także w Żylinie modelu Sportage wersji plug-in.

Rekordowym rokiem pod względem produkcji był rok 2016, w którym zostało wyprodukowanych prawie 613 tys. jednostek napędowych. W minionym roku w Kia Slovakia wyprodukowano ponad 460 tys. silników (+3 proc).

- Od początku produkcji Kia Slovakia eksportowała produkowane silniki do innych fabryk samochodów. Jest to głównie siostrzany zakład Hyundai Motor Manufacturing Czech, do którego co roku trafia prawie połowa produkcji. W pierwszych 10 miesiącach tego roku to 190 tys. silników, co stanowi 44 proc. naszej produkcji. W mniejszych ilościach eksportujemy także do fabryki Hyundaia w Turcji, a w przeszłości dostarczaliśmy je także do fabryki w Indiach -  podsumował rzecznik Kia Slovakia Tomáš Potoček.
0
Udostępniono
baza dostawcow
Automotive CEE Day 2024

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o.
Bollhoff Technika Łączenia Sp. z o.o.
Wirthwein Polska Sp. z o.o.
Stokvis Tapes Polska Sp. z o.o.
Takoni Sp. z o.o.
 bekuplast S.A.