Fabryka Continental w Púchovie na Słowacji stała się niedawno pierwszą fabryką opon produkującą również opony do samochodów ciężarowych, która otrzymała certyfikat zrównoważonego rozwoju International Sustainability and Carbon Certification (ISCC) PLUS.
Ten uznawany na całym świecie certyfikat potwierdza, że Continental spełnia określone standardy zrównoważonego rozwoju. Stanowi również o przejrzystości identyfikowalności surowców wykorzystywanych w procesie produkcyjnym. Certyfikacja surowców umożliwia Continental zapewnienie pełnej identyfikowalności materiałów pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Dla producenta opon klasy premium jest to kolejny krok na drodze do osiągnięcia 100% udziału zrównoważonych materiałów w produkcji opon najpóźniej do 2050 r. Púchov jest trzecim zakładem produkcyjnym firmy z certyfikatem ISCC PLUS, po fabrykach opon w Lousado w Portugalii i Hefei w Chinach.
- Zakład w Púchovie jest pierwszą fabryką opon ciężarowych Continental, która otrzymała certyfikat ISCC PLUS. Jest to znak naszego zaangażowania zarówno w jakość, jak i zrównoważony rozwój - mówi Anton Vatala, szef fabryki opon ciężarowych Continental w Púchovie na Słowacji.
Certyfikacja ISCC PLUS opiera się na spełnieniu i udokumentowaniu określonych procedur bilansowania masy surowców. W podejściu opartym na bilansie masy, surowce kopalne, odnawialne i pochodzące z recyklingu są mieszane w istniejących systemach i procesach. Wykorzystywane ilości są śledzone w całym łańcuchu wartości i dlatego mogą być proporcjonalnie przydzielane w dowolnym momencie. Podejście oparte na bilansie masy umożliwia Continental stopniowe zwiększanie udziału zrównoważonych materiałów w swoich produktach. Gwarantuje to, że bilans certyfikowanych zrównoważonych materiałów może być dokładnie raportowany.
- Certyfikacja procesów produkcyjnych stanowi podstawę naszych szeroko zakrojonych wysiłków w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Produkcja przyjazna dla środowiska jest możliwa już dziś, a my ułatwiamy transformację naszego łańcucha wartości. Naszym celem jest stopniowe wdrażanie podejścia opartego na bilansie masy we wszystkich zakładach oponiarskich na całym świecie. Púchov jest naszą pierwszą fabryką opon do samochodów ciężarowych, która uzyskała certyfikat w tym zakresie - mówi Jorge Almeida, Head of Sustainability w Continental Opony.
Pełna identyfikowalność materiałów z certyfikatem wagi masowej
ISCC PLUS to uznawany na całym świecie dobrowolny system certyfikacji. Ma on zastosowanie do biogospodarki oraz gospodarki o obiegu zamkniętym i certyfikuje niekonwencjonalne surowce, które mogą być wykorzystywane, przykładowo, w obszarach żywności, pasz dla zwierząt, chemikaliów, tworzyw sztucznych, opakowań i tekstyliów. Różne kryteria wymagane do uzyskania certyfikatu ISCC PLUS obejmują identyfikowalność surowców, zgodność z normami środowiskowymi, ochronę ekosystemów, zapewnienie przestrzegania praw pracowniczych i praw człowieka oraz promowanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
UltraContact NXT, najbardziej zrównoważona seryjnie produkowana opona Continental, wykorzystuje materiały z certyfikatem bilansu masy, takie jak kauczuk syntetyczny wykonany z surowców pochodzenia biologicznego i bio-cyklicznego lub sadza, która jest częściowo wytwarzana z oleju pochodzącego z procesów cyrkulacyjnych. Opona jest produkowana w fabryce w Lousado.
Cel najpóźniej do 2050 r.: opony wykonane w całości ze zrównoważonych materiałów
Continental intensywnie pracuje nad zamianą jak największej liczby surowców w produkcji na materiały zrównoważone. Surowce, które mogą być wykorzystywane w produkcji opon w przyszłości, obejmują odpady rolnicze, takie jak popiół z łusek ryżu, guma z mniszka lekarskiego, guma z recyklingu lub butelki PET.
Certyfikacja zakładów w Púchovie, Hefei i Lousado jest ważnym kamieniem milowym w wysiłkach Continental, aby do 2030 r. wykorzystywać w swoich oponach ponad 40% materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu, a do 2050 r. stać się całkowicie neutralnym dla klimatu. Najpóźniej do 2050 r. wszystkie nowe opony Continental mają być w całości wykonane ze zrównoważonych materiałów.
Fabryka opon w Púchovie
Fabryka opon ciężarowych Continental w Púchovie, która niedawno stała się częścią Continental Opony Słowacja, ma długą tradycję w przemyśle gumowym. Produkcja opon rozpoczęła się tu w 1950 roku.
W zakładzie w Púchovie pracuje ponad 5000 osób. Continental produkuje opony do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. W Słowacji znajduje się również centrum technologiczne zajmujące się globalnymi badaniami i rozwojem opon, a także skonsolidowana jednostka ContiTech.
Europa
Pierwsza fabryka opon ciężarowych Continental otrzymała certyfikat zrównoważonego rozwoju ISCC PLUS
- Szczegóły
- Autor: Continental