Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
Parlament przyjął plany, których celem jest zabezpieczenie dostaw czipów w UE poprzez zwiększenie produkcji i innowacji oraz ustanowienie środków nadzwyczajnych na wypadek niedoborów.

Nowe przepisy, uzgodnione już między Parlamentem a Radą, mają na celu stworzenie korzystnego środowiska dla inwestycji w czipy w Europie, poprzez przyspieszenie procedur wydawania pozwoleń i uznanie ich krytycznego znaczenia poprzez tak zwany "statut o najwyższym znaczeniu krajowym". Małe i średnie przedsiębiorstwa również skorzystają ze zwiększonego wsparcia, zwłaszcza w obszarze projektowania czipów, w celu pobudzenia innowacji.

Przepisy będą wspierać projekty, które zwiększają bezpieczeństwo dostaw w UE poprzez przyciąganie inwestycji i budowanie zdolności produkcyjnych. Podczas rozmów z przedstawicielami Rady, posłowie zapewnili 3,3 mld euro na badania i innowacje związane z czipami. Zostanie utworzona sieć centrów kompetencji, aby zaradzić niedoborowi umiejętności w UE i przyciągnąć nowe talenty do badań, projektowania i produkcji.

Mechanizm reagowania kryzysowego w celu rozwiązania problemów z podażą

Utworzony zostanie mechanizm reagowania kryzysowego, za pomocą którego Komisja będzie oceniać zagrożenia dla dostaw półprzewodników w UE. Wskaźniki wczesnego ostrzegania w państwach członkowskich zostaną wykorzystane do uruchomienia ogólnounijnego alarmu o niedoborach.

Mechanizm ten pozwoli Komisji na wdrożenie środków nadzwyczajnych, takich jak priorytetowe traktowanie dostaw produktów szczególnie dotkniętych niedoborem lub dokonywanie wspólnych zakupów dla państw członkowskich. Posłowie dodatkowo ulepszyli system, wprowadzając narzędzie do mapowania, które pomoże zidentyfikować możliwe wąskie gardła w dostawach. Środki te będą ostatecznością w przypadku kryzysu w sektorze półprzewodników.

Parlament poparł również przepisy mające na celu wzmocnienie współpracy międzynarodowej z partnerami strategicznymi oraz w zakresie praw własności intelektualnej, aby zagwarantować przewagę konkurencyjną i ochronę sektora UE.

Sprawozdawca Dan Nica (S&D, RO) powiedział: "”Dzięki European Chips Act” chcemy wzmocnić pozycję UE w globalnym środowisku półprzewodników i zająć się słabymi punktami w łańcuchach dostaw, które zostały ujawnione przez pandemię. Chcemy mieć większy wpływ i być liderami, dlatego zabezpieczyliśmy 3,3 mld euro na badania i innowacje. Dążymy do zwiększenia zdolności technologicznych i wdrażamy środki mające na celu zwalczanie potencjalnych niedoborów. Europa jest przygotowana na przyszłe wyzwania w branży półprzewodników, priorytetowo traktując strategiczną autonomię, bezpieczeństwo i sprzyjające otoczenie biznesowe".

Kolejne kroki

Przepisy zostały przyjęte stosunkiem głosów 587 do 10, przy 38 wstrzymujących się. Teraz będzie musiał zostać zatwierdzony przez Radę, aby stać się obowiązującym prawem.

Dzięki „European Chips Act” posłowie do PE odpowiadają na propozycje obywateli zawarte w konkluzjach Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Akt ten odnosi się do wniosku 11(5) o promowaniu rozwoju europejskiej technologii jako solidnej alternatywy dla zagranicznych odpowiedników. Stanowi on również odpowiedź na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i zwiększenia produkcji w Europie, zgodnie z propozycją 12(12). Akt odzwierciedla również intencje propozycji 17(3) i 17(7), opowiadając się za wzmocnieniem łańcuchów dostaw UE poprzez strategiczne inwestycje i wzmocnioną współpracę między państwami członkowskimi w celu zarządzania ryzykiem związanym z łańcuchem dostaw. Dzięki zmobilizowanym inwestycjom publicznym i prywatnym o wartości ponad 43 mld euro, Akt określa środki mające na celu proaktywne zarządzanie i szybkie reagowanie na przyszłe zakłócenia w łańcuchu dostaw.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.
HQ Plastics
Linde  Material Handling Polska Sp. z o. o.
Etyfol
SAFECHEM Europe GmbH
Gumitex Sp. z o.o. Sp.k.