Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Przed dwoma tygodniami fabryka Scania Production Słupsk S.A. świętowała wyprodukowanie 10-tysięcznego autobusu w historii zakładu a 29 maja producent, należący do Grupy VW, poinformował o drastycznym ograniczeniu działalności produkcyjnej w Słupsku.

W wydanym komunikacie czytamy m.in.:

"Aby zapewnić rentowność oraz dostęp do konkurencyjnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności, koncern Scania zdecydował o stopniowym wygaszaniu części produkcji i zamknięciu fabryki nadwozi autobusów w Słupsku, w firmie Scania Production Słupsk S.A., w pierwszym kwartale 2024 roku. Głównym elementem nowej strategii jest koncentracja na budowie podwozi - zakład produkcji podwozi typu K w Kobylnicy koło Słupska będzie pracował bez zmian. Scania w dalszym ciągu będzie oferować klientom kompletne autobusy, które opierają się na najmocniejszych stronach firmy: systemie modułowym, rozległej globalnej sieci serwisowej oraz dobrej współpracy z producentami nadwozi na rynku lokalnym i światowym".

W fabryce nadwozi w Słupsku pracuje 847 pracowników a w zakładzie podwozi w Kobylnicy - 200 osób.

"Decyzja motywowana jest negatywnymi zmianami na globalnym rynku w segmencie autobusów. Przekłada się to na spadek liczby zamówień na nowe autobusy i powoduje trwałą utratę rentowności tego segmentu. Segment autobusów mocno odczuł negatywne skutki pandemii koronawirusa, i choć sytuacja na rynku stopniowo się normuje, tempo odbudowy jest niewystarczające. Ponadto, planowane wdrożenie zmian w przepisach prawa dotyczących autobusów wymaga znacznych inwestycji w nowe technologie, zarówno teraz, jak i w przyszłości.".

Autobusy Scania są wytwarzane w Słupsku od 1994 r.

Scania to kolejny producent autobusów, który w tym kwartale zapowiedział, że zakończy wytwarzanie kompletnych autobusów. W połowie marca Volvo informowało, że także do początku 2024 roku zakończy działalność fabryki Volvo Buses we Wrocławiu. Tym samym z pierwotnej "wielkiej czwórki" producentów autobusów w Polsce pozostaną już tylko dwaj - MAN w Starachowicach i Solaris w Bolechowie.
0
Udostępniono
Automotive CEE Day 2024
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

SJM EUROSTAT SAS
PILOUS Packaging Polska Sp. z o.o.
ZG Lighting Polska Sp. z o.o.
Nifco Poland Sp. z o.o.
Lubricant Polska Sp. z o.o.
Shapers’ Polska Sp. z o.o.