Stellantis i CATL ogłosiły 10 grudnia br., że osiągnęły porozumienie w sprawie inwestycji do 4,1 miliarda euro w utworzenie spółki joint venture, która wybuduje europejską fabrykę akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) w Saragossie w Hiszpanii.
Zaprojektowana jako całkowicie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, fabryka akumulatorów będzie realizowana w kilku etapach, a plany inwestycyjne obejmują różne fazy rozwoju.
Produkcja ma rozpocząć się przed końcem 2026 roku na terenie zakładu Stellantis w Saragossie w Hiszpanii, a fabryka może osiągnąć do 50 GWh pojemności, w zależności od rozwoju rynku energii elektrycznej w Europie oraz dalszego wsparcia ze strony władz Hiszpanii i Unii Europejskiej. Joint venture o równych udziałach (50:50) między CATL i Stellantis wzmocni najlepszą w swojej klasie ofertę Stellantis w Europie w zakresie akumulatorów LFP, umożliwiając producentowi samochodów oferowanie jeszcze lepszej jakości, trwałych i przystępnych cenowo samochodów elektrycznych, crossoverów i SUV-ów z segmentów B i C o średnim zasięgu.
W listopadzie 2023 roku Stellantis i CATL podpisały niewiążące porozumienie (MOU) dotyczące lokalnych dostaw ogniw i modułów akumulatorowych LFP do produkcji pojazdów elektrycznych w Europie oraz nawiązały długoterminową współpracę w dwóch strategicznych obszarach: opracowanie kierunku rozwoju technologii mającej na celu wspieranie najnowocześniejszych pojazdów elektrycznych Stellantis oraz identyfikacja możliwości dalszego wzmacniania łańcucha wartości akumulatorów.
„Stellantis zobowiązuje się do tworzenia przyszłości wolnej od emisji dwutlenku węgla, wykorzystując wszystkie dostępne zaawansowane technologie akumulatorów, aby dostarczać naszym klientom konkurencyjne produkty do pojazdów elektrycznych” – powiedział prezes Stellantis, John Elkann. „Ta niezwykle ważna spółka joint venture z naszym partnerem CATL umożliwi produkcję innowacyjnych akumulatorów w zakładzie, który już jest liderem w zakresie czystej i odnawialnej energii, przyczyniając się do realizacji kompleksowego, zrównoważonego podejścia. Pragnę podziękować wszystkim, którzy umożliwili to dzisiejsze ogłoszenie, w tym hiszpańskim władzom za ich nieustające wsparcie”.
„Spółka joint venture przenosi naszą współpracę ze Stellantis na nowy poziom. Wierzę, że nasza zaawansowana technologia akumulatorów, a także nasze wyjątkowe know-how w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem Stellantis w prowadzeniu działalności w Saragossie to optymalny wybór, który zapewni duży sukces w branży” - powiedział Robin Zeng, prezes i dyrektor generalny CATL. „Celem CATL jest udostępnienie technologii zeroemisyjnej na całym świecie i z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszymi globalnymi partnerami poprzez bardziej innowacyjne modele współpracy”.
CATL wprowadza najnowocześniejszą technologię produkcji akumulatorów do Europy poprzez swoje dwa zakłady w Niemczech i na Węgrzech, które już działają. Hiszpański zakład zwiększy zdolności produkcyjne CATL w zakresie wspierania celów klimatycznych klientów, potwierdzając swoje zaangażowanie w promowanie mobilności elektrycznej i transformacji energetycznej w Europie i na rynku globalnym.
Stellantis stosuje podejście oparte na dwóch technologiach, litowo-jonowo-niklowo-manganowo-kobaltowej (NMC) i litowo-żelazowo-fosforanowej (LFP), aby zaspokoić potrzeby wszystkich swoich klientów i wprowadzić innowacyjne technologie ogniw i akumulatorów. Stellantis jest na dobrej drodze, aby do 2038 roku osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich obszarach, z jednocyfrową procentową kompensacją pozostałych emisji.
Oczekuje się, że transakcja, która podlega pewnym zwyczajowym zatwierdzeniom regulacyjnym, zostanie sfinalizowana w 2025 roku.
Europa
Stellantis i CATL zainwestują do 4,1 miliarda euro w spółkę joint venture w Hiszpanii
- Szczegóły
- Autor: Stellantis