Stokvis Tapes
Takoni
VIA
W Wenecji została otwarta publiczna stacja tankowania pojazdów wodorowych. Jest to pierwsza we Włoszech publicznie dostępna, miejska stacja tankowania wodoru. Instalacja wodorowa powstała na terenie już istniejącej stacji benzynowej marki ENI, która właśnie została otwarta po rozbudowie.

Inwestycja jest efektem porozumienia między ENI, Toyotą i władzami Wenecji, w ramach którego na drogi tego miasta trafi 10 sedanów Toyota Mirai z elektrycznym napędem wodorowym. Pierwsze trzy egzemplarze zasiliły już flotę ratusza.

Włoscy kierowcy zyskali nowy punkt tankowania samochodów wodorowych, otwarty na stacji benzynowej ENI w Mestre, lądowej części Wenecji, w okolicy San Giuliano. Jest to pierwsza we Włoszech publiczna stacja wodorowa w mieście. W uroczystości otwarcia wzięli udział Luigi Ksawery Luca, CEO Toyota Motor Italia, Giuseppe Ricci, dyrektor generalny ds. transformacji energetycznej ENI oraz Luigi Brugnaro, burmistrz Wenecji.

Stacja jest wyposażona w dwa dystrybutory wodoru i może dostarczyć ponad 100 kg tego gazu dziennie. Zatankowanie samochodu czy autobusu trwa około 5 minut. Zastosowano na niej innowacyjne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo i zapobiegające pożarom. Obiekt został całkowicie przebudowany i obok instalacji wodorowej posiada także dystrybutory tradycyjnych paliw oraz dwie ładowarki dla samochodów elektrycznych, które mogą działać w trybie szybkim i ultraszybkim.

Zgodnie z porozumieniem podpisanym w 2019 roku przez władze Wenecji, ENI i Toyotę, producent wodorowego sedana Mirai wprowadzi do użytku w Wenecji przynajmniej 10 takich samochodów. Trzy samochody trafiły już do floty Urzędu Miasta Wenecji. Kolejne trzy zasiliły park samochodów w programie car-sharingowym KINTO Share w Wenecji. Pozostałe trafią do użytkowników w najbliższych miesiącach.

„To niezwykle ważny krok w rozwoju wodorowego transportu we Włoszech. Bardzo nas cieszy współpraca z ENI i władzami Wenecji oraz nasz wkład w uczynienie samochodów wodorowych dostępnymi dla wszystkich kierowców. Stworzenie bezemisyjnego transportu jest możliwe tylko poprzez symultaniczne wykorzystanie elektrycznych pojazdów na baterie i na wodór, które ze względu na różną charakterystykę bardzo dobrze się uzupełniają. Wierzymy, że jest to pierwsza z wielu stacji wodorowych we Włoszech, które dołączą do sieci podobnych obiektów w innych krajach Europy” - powiedział Luigi Ksawery Luca, CEO Toyota Motor Italia.

Toyota Mirai drugiej generacji zadebiutowała na europejskich rynkach na początku 2021 roku. Duży sedan klasy premium został zaprojektowany w architekturze TNGA, na platformie GA-L, którą dzieli z flagową limuzyną Lexus LS. Mirai jest wyposażony w najnowszy elektryczny napęd zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Napęd Toyoty Mirai nowej generacji jest mniejszy, lżejszy, bardziej wydajny i tańszy w produkcji niż jego poprzednik.

Toyota Mirai jest napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 182 KM i momencie obrotowym 300 Nm. Samochód zużywa średnio 0,84 kg/100 km wodoru, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 9 s. Wodorowa Toyota nie emituje podczas jazdy żadnych spalin, a jedynym produktem ubocznym pracy ogniw paliwowych jest para wodna. Długość auta wynosi 4 975 mm, szerokość 1 885 mm, a rozstaw osi 2 920 mm.
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Gumitex Sp. z o.o. Sp.k.
ZG Lighting Polska Sp. z o.o.
Wirthwein Polska Sp. z o.o.
Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o.
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
CVGS Sp. z o.o. Sp. k.