Liczba rejestracji było o 9,9 proc. wyższa niż przed rokiem. To pierwsze zwiększenie popytu od czerwca 2021 roku. Jednocześnie to o 20 proc. mniej w stosunku do sierpnia 2020 roku.
Stowarzyszenie ANFIA z optymizmem patrzy na sierpniowe wyniki, w miesiącu, w którym zazwyczaj słabe wyniki ale przestrzega przed kolejnymi miesiącami. - Czeka nas trudna jesień, w której spodziewane są dalsze podwyżki dla firm, pracowników i rodzin, przy wzroście kosztów energii i gazu oraz inflacji - mówi Paolo Scudieri, prezes ANFIA. - Dlatego apelujemy do obecnego rządu i wszystkich sił politycznych o jak najszybsze zapewnienie dalszych środków kompensacyjnych za drogą energię. Ponadto dla następnego rządu jest nadzieja, że plan przekształcenia motoryzacyjnego łańcucha dostaw będzie kontynuowany i że natychmiast podejmie się on przyjęcia środków na przekształcenie fabryk i przekwalifikowanie pracowników w celu przyciągnięcia inwestycji do kraju, na wspieranie badań i innowacji w zakresie nowych technologii mobilności, stymulowanie agregacji przedsiębiorstw i zapewnianie bardziej efektywnego wsparcia płynności.
W sierpniu popyt na auta marki Fiat, lider rynku, wzrósł o 14,8 proc. (10,7 tys. sztuk). Kolejne miejsca należały do Volkswagena (5,7 tys., -0,6 proc.) i Forda (5,4 tys., +19,6 proc.).
Najczęściej rejestrowane modele w sierpniu 2022 r.:
- Fiat Panda - 5,0 tys. sztuk
- Fiat 500 - 4,0 tys. sztuk
- Lancia Ypsilon - 2,8 tys. sztuk
- Ford Puma - 2,7 tys. sztuk
- Citroen C3 - 1,8 tys. sztuk