Całość realizowana jest pod patronatem KSSE w Katowicach, Politechniki Śląskiej oraz czołowych na świecie producentów robotów.
Nasilająca się presja konkurencji wymaga od producentów zdecydowanych działań w zakresie zwiększania mocy produkcyjnych, elastycznego reagowania na nowe potrzeby rynku, obniżania kosztów produkcji, a także dostosowania się do nieuchronnych zmian zachodzących w globalnym przemyśle.
Czwarta rewolucja przemysłowa wymaga nowej wiedzy i szeroko zakrojonej współpracy. Już nie tylko w obszarze pojedynczych przedsiębiorstw, ale całych łańcuchów firm i instytucji, które łącząc siły będą w stanie zaimplementować nowe standardy w przemyśle.
W ten nurt doskonale wpisuje się projekt NAZCA 4.0 oraz tworzone Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 .
„Automatyzujemy fabryki na całym świecie. W ostatnich latach nasze zespoły projektowe pracowały w Changchun, Wuhan, Chattanooga w Tennessee, Cassino, Manchester, Madryt, Hamburg, Marsylia czy East London w RPA. Współpraca z takimi podmiotami jak Volkswagen, BMW, Amazon, MAN, czy Tesla pozwoliła nam zrozumieć problemy na liniach zakładów produkcyjnych i co za tym idzie, zaprojektować polską odpowiedź na ideę Industry 4.0”- opowiada Artur Pollak, prezes zarządu APA Group
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0
Projekt NAZCA 4.0 zakłada możliwość przyjrzenia się z bliska procesowi produkcji w standardach Przemysłu 4.0. Umożliwia to ekspozytor w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0., zaprojektowany przez inżynierów APA Group.
- Mamy świadomość, że podstawą optymalizowania procesów produkcyjnych jest możliwość dokonywania wiarygodnych pomiarów, bieżący odczyt parametrów instalacji i urządzeń, a także możliwość zarządzania parkiem maszynowym w czasie rzeczywistym. Dlatego w ramach naszego projektu powstają pełnowymiarowe stacje produkcyjne, wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne liderów konkretnych branż. Wszystko to, by udowodnić związany z czwartą rewolucją przemysłową, skokowy wzrost produktywności, a także jakościową zmianę technologiczną - mówi Maciej Walczak, kierownik projektów Industry 4.0 w APA Group.
Ekspozytor w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pozwala zarówno na miejscu w Gliwicach, jak i przez Internet wybrać przykładowy produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego. Co ważne, w ramach tego systemu możliwe jest obserwowanie funkcji i praktycznych możliwości zastosowania koncepcji IoT, Big Data, machine learning w produkcji przemysłowej.
Po zakończonym cyklu użytkownik np. manager, pracownik utrzymania ruchu, planista otrzyma przejrzysty raport z wyszczególnieniem kluczowych wskaźników, dotyczących m.in.: jakości, wydajności, kosztów oraz danych obrazujących zużycie energii i emisji CO2. A to pozwoli na precyzyjne oszacowanie jednostkowych kosztów produkcji komponentów.
Pracy ekspozytora będą mogły przyjrzeć się nieodpłatnie wszystkie zainteresowane firmy.
Eksperci łączą siły
Cel i wartości zawarte w projekcie NAZCA 4.0 połączyły siły wielu firm i organizacji. Do grona patronów należą:
- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
- Politechnika Śląska
- Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach
- FANUC Polska
- KUKA Polska
- Dziękuję naszym przyjaciołom. Doceniamy zaufanie patronów i uznajemy ich wsparcie za prawdziwy znak jakości dla platformy NAZCA 4.0 jako polskiej myśli technologicznej. Mocno wierzę, że wspólnymi siłami zmienimy oblicze polskiego przemysłu i wyniesiemy go na zupełnie nowy poziom - podkreśla Artur Pollak.