Takoni
Stokvis Tapes
Galvanopartners
VIA
Elektryczny autobus przez miesiąc będzie sprawdzany podczas kursów z pasażerami. 15 takich pojazdów częstochowskie MPK wynajmie na 7 lat po podpisaniu umowy z ich producentem - Autosanem.

Bogato wyposażone ,,elektryki” mają trafić do Częstochowy najpóźniej z końcem roku.

Testowy, elektryczny ,,Autosan” zaprezentowano 31 sierpnia na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Pojawi się na trasach linii 12, 15, 17 i 19 – być może okazjonalnie także na innych. 15 elektrycznych autobusów – takich jak ten obecnie testowany – będzie przedmiotem zamówienia MPK po podpisaniu umowy na długoterminowy, 7-letni najem z wyłonionym w przetargu producentem, czyli spółką Autosan. Pojazdy trafią do miejskiego przewoźnika najpóźniej pod koniec roku.

Oprócz tych 15 nowych ,,elektryków” MPK ma obowiązek przywrócić łącznie minimum 25 autobusów hybrydowych do końca 2023 roku. Z kolei za każdą sztukę z pozostałych 15 ,,hybryd”, których nie udałoby się odpowiednio zmodyfikować, MPK do końca 2034 roku musi zakupić inny nowy, ekologiczny autobus.

- Gratuluję MPK zawarcia ugody z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozwoli ona na rozliczenie programu Gazela, osiągnięcie efektu ekologicznego i rzeczowego, a więc uzupełnienie naszego taboru o 15 nowych ,,elektryków” oraz zmodyfikowanie ,,hybryd” analogicznie do tej, która od kilku tygodni komfortowo i bezpiecznie wozi już pasażerów - mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. - Dzięki temu mamy gwarancję, że nasza autobusowa flota będzie w dalszym ciągu uzupełniana o nowoczesne i ekologiczne pojazdy.

Testy autobusu elektrycznego na częstochowskich trasach pozwolą zarówno kierowcom jak i pasażerom zaznajomić się ze specyfiką tych nowoczesnych aut. ,,Elektryki” cechują się wydajnością, bo jedno ich ładowanie pozwala przejechać 240 km (pojemność magazynów energii to aż 360 kilowatogodzin). W środku będzie 27 miejsc siedzących, rampa dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi czy przyciski dostosowane dla pasażerów niedowidzących i niewidomych. Każdy z autobusów zostanie wyposażony w system kamer monitoringu, cztery punkty USB, biletomaty umożliwiające płatności zbliżeniowe, klimatyzację oraz wi-fi.
0
Udostępniono
Siemens
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Bollhoff Technika Łączenia Sp. z o.o.
PILOUS Packaging Polska Sp. z o.o.
Wirthwein Polska Sp. z o.o.
HQ Plastics
Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o.
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.