Takoni
Stokvis Tapes
Galvanopartners
VIA
9 kwietnia 2024 roku spółki Elemental Strategic Metals (Polska) i Ascend Elements (Stany Zjednoczone) ogłosiły utworzenie AE Elemental™, spółki joint venture z siedzibą w Zawierciu.

Spółki będą wspólnie posiadać po 50 proc. udziałów i obsługiwać nowo wybudowany zakład recyklingu akumulatorów pojazdów elektrycznych (EV) w Zawierciu. W tym najnowocześniejszym obiekcie będą demontowane, rozładowywane i niszczone akumulatory pojazdów elektrycznych w celu wytworzenia czarnej masy, którą można wykorzystać do wytworzenia nowych materiałów do akumulatorów do pojazdów elektrycznych, w tym materiału aktywnego katody (CAM) i prekursora katody (pCAM). Zakład może poddać recyklingowi do 12 000 ton akumulatorów, czyli około 28 000 akumulatorów EV rocznie.

Obaj partnerzy JV zgodzili się wspólnie inwestować w ekstrakcję litu na dużą skalę z czarnej masy. Budowa instalacji do wydobycia litu przetwarzających do 20 000 ton czarnej masy rocznie rozpocznie się jesienią 2024 r. i zacznie działać w 2026 r. Ponadto firmy planują rozpocząć budowę nowego, najnowocześniejszego zakładu recyklingu akumulatorów pojazdów elektrycznych w środkowych Niemczech. Zakład AE Elemental w Niemczech będzie w stanie poddać recyklingowi do 25 000 ton akumulatorów, czyli około 58 000 akumulatorów rocznie. „Nasza współpraca z Ascend Elements to coś więcej niż tylko strategiczne posunięcie w branży recyklingu akumulatorów, to krok transformacyjny w kierunku stania się kluczowym graczem w branży materiałów do akumulatorów”, powiedział Paweł Jarski, dyrektor generalny Elemental Holding.

„Połączenie najnowocześniejszej technologii Ascend Elements z naszą wiedzą na temat recyklingu, dużą siecią zbiórki, platformą recyklingu i globalnym zasięgiem stawia AE Elemental na czołowej pozycji na tym rozwijającym się rynku.” „Zakład AE Elemental JV to znaczący kamień milowy dla Ascend Elements, reprezentujący nasz pierwszy w Europie zakład recyklingu akumulatorów na skalę komercyjną. Cieszymy się, że możemy ściśle współpracować z Elemental Strategic Metals”, powiedział Mike O’Kronley, dyrektor generalny Ascend Elements. „Ekspansja na Europę pozwoli nam lepiej obsługiwać naszych klientów lokalnie i pomoże branży spełnić nowe przepisy UE wymagające stosowania materiałów pochodzących z recyklingu w nowych bateriach. To doskonały moment na rozszerzenie naszej działalności.”
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

ZG Lighting Polska Sp. z o.o.
Galwanizer Sp. z o.o.
METCHEM Sp. z o.o.
PILOUS Packaging Polska Sp. z o.o.
Alucrom Sp. z o.o.
GABEC