Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Neapco świętuje w tym roku 100-lecie swojej działalności, która została zapoczątkowana w 1921 roku w Nowej Anglii w USA.

Od samego początku Neapco skupiało się na produkcji komponentów układów przeniesienia napędu takich jak przeguby Cardana i wały napędowe. W pierwszej dekadzie lat dwutysięcznych i po zmianach w strukturze własności Neapco rozpoczęło drogę budowania globalnego biznesu, skupionego na dostarczaniu niezawodnych i innowacyjnych rozwiązań technicznych wiodącym, światowym producentom pojazdów.

W lipcu 2010 roku zakład w Praszce dołączył do Rodziny Neapco zwiększając portfolio produktowe grupy o półosie napędowe do pojazdów osobowych i odlewy. Jednak historia działalności produkcyjnej zakładu rozpoczęła się tutaj znacznie wcześniej.

W roku 1957 powstały Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego, w których wytwarzano nieskomplikowane podzespoły samochodowe. Z czasem wprowadzano nowe produkty takie jak: elementy chłodnic, reflektory, lusterka oraz komponenty elektrotechniczne do pamiętnych Żuków, Starów i Jelczy. Do początku lat 70 tych zatrudnienie wzrosło do 700 pracowników. Prawdziwym przełomem było uruchomienie produkcji pneumatycznych układów hamulcowych na licencji WABCO, wiązało się to z ogromnymi inwestycjami oraz transferem wiedzy i technologii. Nakładem 1 miliarda ówczesnych złotych wybudowano całkowicie nowy zakład z pełną infrastrukturą, w tym także mieszkaniową i socjalną dla przybywających z całej Polski pracowników. W szczytowym okresie działalności pod koniec lat 80 tych w zakładzie pracowało ok 4,5 tys. pracowników. Zmiany polityczne i ekonomiczne w naszej części Europy, a szczególnie rozpad ZSRR i zapaść rynku RWPG postawiły firmę na granicy bankructwa, jednak dzięki mądrym acz trudnym decyzjom Zarządu oraz odpowiedzialnej i aktywnej postawie pracowników i Związków Zawodowych firma jako jedna z nielicznych w Polsce przetrwała i było gotowa konkurować w nowej rynkowej rzeczywistości. Kolejnym przełomem było nabycie zakładu w 1998 r. przez amerykańską spółkę VISTEON (kontrolowaną przez korporację FORD). Konieczne było dostosowanie firmy do międzynarodowych wymagań branży motoryzacyjnej takich jak: ISO 9000, ISO TS. ISO 14001 oraz standardu Q1 (FORD). Dzięki wdrożeniu tych standardów możliwe stało się uruchomienia w 2003 roku pierwszych linii montażu półosi, które z czasem stały się produktem flagowym tego zakładu.

W 2007 roku Visteon zdecydował się sprzedać zakład Funduszowi Inwestycyjnemu „Orlando” który utworzył spółkę „TeDrive Poland sp. z o.o.”. W tym czasie ponownie zainwestowano w odlewnię aluminium i rozwijano produkcję półosi oraz system zarządzania produkcją klasy ESP SAP. Kryzys roku 2009 spowodował kolejną zmianę właściciela, którym od lipca 2010 stał się Neapco Holdings LLC.

Nowy, branżowy i globalny właściciel zainwestował w nowe linie produkcyjne do obróbki maszynowej, montażu oraz kolejne maszyny odlewnicze. Sukcesywnie budowano zaufanie klientów dzięki czemu produkcja została zdywersyfikowana i ustabilizowana. Równocześnie inwestowano w zespół pracowników co umożliwiło ulokowanie w Praszce kilku ważnych funkcji dla działalności Neapco w Europie oraz na świecie takich jak: Zakupy dla Regionu Europy, Rozwój Produktów i Zarządzanie Projektami dla globalnej organizacji Neapco.

23 lipca 2021 r. oficjalnie zainaugurowano realizację kilku inwestycji o łącznej wartości ponad 20 milionów złotych. W uroczystości wzięli udział m.in. Gerald E. Coster, Chief Operating Officer Neapco Holdings, kierownictwo zakładu, przedstawiciele władz samorządowych.

Inwestycje obejmują:
  1. Centrum badawczo-rozwojowe z wyposażeniem (prototypownia) - Dzięki tej inwestycji zakład w Praszce znacząco zwiększy zdolności produkcyjne dla prototypów innowacji produktowych oraz skróci czas ich przygotowania. Zyska też możliwość ich testowania na specjalistycznym stanowisku testowym oraz bezpośrednio na samochodach.

    Równocześnie realizowane są projekty badawczo-rozwojowe, których celem jest opracowanie innowacyjnych półosi o zmniejszonej masie i zwiększonych osiągach dedykowanych między innymi do aut z napędem elektrycznym (wartość projektów - 15 mln złotych)

    Kosztem 5,8 mln złotych powstanie centrum o powierzchni 1.3 tys. m2. Inwestycji towarzyszyć będzie wzrost zatrudnienia o 8 osób. Zakończenie projektu zaplanowano na kwiecień 2022 roku.

  2. Malarnia proszkowa - w nowym obiekcie o powierzchni 2 tys. m2 (otwarcie: marzec 2022) w procesie malowania będzie stosowana innowacyjna technologia wykorzystująca nanocząsteczki grafenu, w konsekwencji malowane komponenty uzyskają zwiększoną odporność korozyjną oraz wytrzymałość mechaniczną.

    Zdolność produkcyjna malarni: 7,0 mln elementów półosi samochodowych malowanych rocznie. Koszt inwestycji to 11,2 mln złotych.

  3. Oczyszczalnia ścieków - zautomatyzowana i energooszczędna instalacja umożliwia obróbkę ścieków przemysłowych powstających w procesach: odlewania aluminium, hartowania, obróbki maszynowej, mycia komponentów.

    Zdolność nowej oczyszczalni, która została oddana do użytku w lipca br. - 3m3/h przekracza aktualne potrzeby Neapco Europe i zapewnia bezpieczny zapas dla rozwoju produkcji. Wartość inwestycji wyniosła 1,8 mln złotych.

  4. Modułowa hala magazynowo-produkcyjna - w ramach I etapu do marca 2022 r. powstanie obiekt o powierzchni 700 m2. W II etapie możliwe jest powstanie kolejnych 1,4 tys. m2,  z możliwością rozbudowy w przyszłości do 10 tys. m2. Koszt rozbudowy: 1,8 mln zł (I etap).

Neapco Europe

- Rozpoczęcie inwestycji, które dziś celebrujemy przyczynią się do wzmocnienia pozycji całego Neapco oraz Neapco Praszka - mówi Edmund Majtyka, Prezes Zarządu Neapco Europe Sp. z o.o. - Oczyszczania ścieków jest niezbędna dla dalszego zrównoważonego wzrostu biznesu. Nowoczesne Centrum Testów i Rozwoju Produktów pozwoli nam dotrzymywać kroku oczekiwaniom naszych klientów, zaś nowoczesna malarnia oparta na unikalnej technologii wykorzystania nanocząstek grafenu pozwoli nam uzyskać przewagę konkurencyjną. Wszystkie te inwestycje, w tym rozbudowa zakładu mają również na celu utrzymanie aktualnych miejsc pracy.

Obecny na uroczystości Gerald E. Coster, Wiceprezes ds. operacyjnych Neapco Holdings podkreślił, że zainaugurowane Inwestycje pozwolą zwiększyć zdolność produkcyjną oraz umożliwią zrównoważony rozwój na kolejne lata. Nie byłoby one możliwe bez ogromnego zaufania udziałowca do zespołu managerów i pracowników zakładu w Polsce. Jak duże jest to zaufanie świadczyć może fakt, że spośród wszystkich lokalizacji Neapco na świecie tylko zakład w Praszce wraz z budynkami i terenem zostały zakupione na własność przez Neapco, wszystkie pozostałe obiekty są wynajmowane.

Gerald E. Coster podkreślił także wyjątkowość swojej 10-letniej współpracy z zespołem pracowników w Praszce. - Ludzie pracują tutaj z pasją i niezwykłym zaangażowaniem co powoduje, że bez wątpienia jest to mój ulubiony team - powiedział Wiceprezes ds. operacyjnych Neapco Holdings.


Neapco Europe

Neapco Europe jest dostawcą komponentów i półosi napędowych, odlewów aluminiowych w technologii wysokociśnieniowego wtrysku metalu, projektowanie i budowa form odlewniczych. Zakład w Praszce produkuje podzespoły dla takich klientów jak: BMW, Daimler, Ford, VW, GM, PSA, VOLVO.

Neapco Europe zatrudnia bezpośrednio 945 osób. Kolejnych 300 osób pracuje w zakładach współpracujących, zlokalizowanych na terenie strefy przemysłowej spółki.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Bollhoff Technika Łączenia Sp. z o.o.
Promot - Zakłady Metalowe Sp. z o.o.
Bodycote Polska Sp. z o.o.
GABEC
Mondi Simet Sp. z o.o.
Poliamid Plastics Sp. z o.o.