Firma Iscar Microtools, należąca do grupy IMC (International Metalworking Companies), której 100 proc. udziałów posiada Berkshire Hathaway, to oddział narzędziowego giganta, która wkracza na rynek polski z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Oddział Microtools specjalizuje się w produkcji niewielkich, niezwykle precyzyjnych części mechanicznych z węglika wolframu, proszków metalowych i ceramicznych - wytwarzanych zgodnie z rysunkami i wymaganiami klienta. Części z węglika wolframu i ceramiki są prasowane lub wtryskiwane oraz spiekane i obrabiane na miejscu z szerokiego zestawu gatunków mieszanek specjalnie dobranych do różnych potrzeb klientów.
Technologia formowania wtryskowego metali, czyli Metal Injection Moulding (MIM) jest technologią o wysokiej dokładności wymiarowo-kształtowej, służącą do wytwarzania wysoce złożonych części metalowych w dużych i średnich ilościach rocznych. Formowanie wtryskowe metali łączy swobodę projektowania, jaką daje formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych z właściwościami materiałowymi metali. MIM jest atrakcyjną kosztowo alternatywą dla tradycyjnych technik formowania metali, takich jak obróbka mechaniczna, odlewanie metodą traconego wosku oraz - w niektórych przypadkach - metalurgii proszków.
Zakład produkcyjny znajduje się w północnej części Izraela, w parku przemysłowym Tefen. Całkowite zatrudnienie produkcyjne Iscara (w części wytwarzającej narzędzia skrawające jak i w oddziale Microtools) to około 3 500 osób.
Zalety technologii MIM:
- eliminuje tradycyjne ograniczenia technologii obróbki metalu, pozwala uzyskać znacznie bardziej finezyjne kształty i umożliwia łączenie wielu części w jednym komponencie,
- jest najbardziej opłacalnym sposobem wytwarzania małych części metalowych w średnich i dużych ilościach rocznych, wymagających ograniczonych ustawień przy wytwarzaniu za pomocą obróbki skrawaniem, ponieważ aż 95% surowca zostaje użyte w gotowym produkcie,
- w porównaniu do odlewania ciśnieniowego, dzięki MIM możliwe jest uzyskanie tolerancji wyrobu w zakresie 1 μm.
Lista sektorów, w których można znaleźć części wykonane w technologii Metal Injection Moulding jest bardzo długa, zaczynając od przemysłu motoryzacyjnego, poprzez elektroniczny, lotniczy, obronny, medyczny a kończąc na branżach narzędziowej i maszynowej. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża ilość oraz dokładność, MIM znajdzie swoje zastosowanie.
Iscar Microtools obecne na Automotive CEE Day 2019
Przedstawiciel Iscar Microtools będzie obecny na tegorocznej edycji Automotive CEE Day 2019, podczas której z chęcią przekaże więcej informacji na temat firmy jak i samej technologii.
Zachęcamy do umawiania spotkań.