Stokvis Tapes
Takoni
VIA
borgwarner27 czerwca br. w Jasionce k. Rzeszowa odbyły się obchody 10-lecia działalności amerykańskiego koncernu BorgWarner w Polsce.
 
Uroczysty Jubileusz odbył się pod hasłem 10 lat innowacji w Polsce. W wydarzeniu  udział wzięli, między innymi: Frédéric Lissalde,  prezes i dyrektor generalny  BorgWarner, Davide Girelli, wiceprezes i dyrektor generalny w Europie i Ameryce Południowej Turbo Systems, Henk Vanthornout, wiceprezes i dyrektor generalny na Europę Transmission Systems, Arnaldo Iezzi, wiceprezes i dyrektor generalny Ameryki i Europy Morse Systems. Zaproszonych gości powitali: Marek Ryczko (dyrektor  zakładu Turbo Systems), Paweł Tetela (dyrektor zakładu Transmission Systems) i  dr. Martin Roessing (dyrektor zakładu  Morse Systems).

Podczas jubileuszu obchodów 10-lecia goście mieli okazję wysłuchać wystąpień zaproszonych gości. - Dzisiaj jest wielki dzień. Nadal pamiętam, jak 10 lat temu rozpoczynaliśmy budowę tego kampusu i zostałem nowym prezesem dywizji Turbo Systems. Arnaldo Iezzi otworzył zakład Turbo i dokonał rekrutacji kluczowego zespołu, potem programy dla klientów opóźniły się, obawiałem się więc, że dobry zespół może odejść, ale na szczęście nikt nie odszedł. Ludzie zostali, programy w końcu wystartowały i rozpoczęła się historia rozwoju - podkreślał Frédéric Lissalde.
 
Borg Warner_007

- W przyszłym roku zakład Turbo Systems będzie drugim największym w naszej grupie pod względem sprzedaży - zaznaczył Davide Girelli. - Natomiast za cztery lata zakład Turbo z Jasionki będzie numerem jeden. Także kampus stanie się największym w BorgWarner.
 
- Za każdym razem, kiedy odwiedzam kampus w Rzeszowie, czuję się zaszczycony i dumny, że jestem częścią tej historii. To niewiarygodne, co osiągnął zespół pracujący w dywizjach Turbo, Transmission i Morse, a także w Centrum Badawczo-Rozwojowym. Prężnie się rozwijamy i rysuje się przed nami świetlana przyszłość - zaznaczał w swojej wypowiedzi Arnaldo Iezzi.
 
Podczas wydarzenia zostali także uhonorowani pracownicy, którzy związani są z zakładem od początku jego działalności.
 
Początki działalności zakładu w Polsce
 
BorgWarner to lider systemów napędowych zarówno do pojazdów spalinowych, hybrydowych i elektrycznych. Działalność koncernu w Polsce sięga początku 2009 r., kiedy w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w  Jasionce uruchomiono zakład produkcji turbosprężarek. Wówczas na uruchomienie tej inwestycji wydano 18 mln dolarów. Już w początkowej fazie działalności fabryki powstało ponad 100 miejsc pracy. Docelowo w tamtym okresie planowano zwiększenia zatrudnienia do 300 osób. Pierwszym klientem BorgWarner w Polsce była fabryka Fiata w Bielsku-Białej, dla której produkowano wówczas cztery modele turbosprężarek do silników diesla.
 
BorgWarner Kampus Rzeszów
 
Na przełomie ostatnich dziesięciu lat BorgWarner poprzez dynamiczny rozwój stworzył pod Rzeszowem kluczowy kampus składający się z trzech zakładów produkcyjnych, trzech różnych dywizji firmy rozlokowanych w dwóch spółkach. W skład pierwszej  BorgWarner Poland Sp. z o.o. wchodzą dywizje Turbo Systems.  Całkowita powierzchnia zakładu to 17 500 m2.
 
FOTO CAMPUS
 
Dywizja ta zajmuje się produkcją turbosprężarek do pojazdów osobowych (PC), pojazdów użytkowych (CV), a także Remanufacturingiem - regeneracją turbosprężarek oraz Research & Development Center.
 
W dziale Remanufacturing, 70 pracowników, przeprowadza regenerację turbosprężarek dla producentów z branży motoryzacyjnej, maszyn rolniczych czy budowlanych. Całkowita powierzchnia tej części zakładu wynosi 5 000 m2. Roczna zdolność działu to możliwość regeneracji  do 140 000 szt. turbosprężarek.
 
prezentacja ogólna BW Globalnie   BW Poland_ Turbo
 
Natomiast druga dywizja to Morse Systems, gdzie produkowane są łańcuchy rozrządów, napinaczy i systemów zmiennych faz rozrządu. Aktualnie zatrudnionych jest tam 165 osób.
 
Trzecia dywizja Transmission Systems to spółka BorgWarner Rzeszów Sp. z o.o., do której należy produkcja modułów sterujących do automatycznych skrzyń biegów ze sprzęgłami jednokierunkowymi i płytkami ciernymi oraz zaworami elektromagnetycznymi. Stosowane technologie przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji substancji szkodliwych, przy równoczesnej poprawie własności jezdnych. Przy produkcji tego typu komponentów zatrudnionych jest 519 pracowników.
 
Od lat firma kładzie nacisk na rozwój, jakość swoich produktów i procesów, ale również na najwyższe standardy, których dowodem są liczne certyfikaty i nagrody oraz wdrażane nowe technologie. Wyróżnienia w ostatnich latach to w: 2015 i 2018 - Odpowiedzialny Pracodawca, Ford  Gold Award, 2016 - Ford  Silver  Award, Polska Nagroda Jakości. W zakresie bezpieczeństwa pracy już trzykrotnie w latach 2016-2018 zakład w Jasionce został uhonorowany nagrodą BorgWarner CEO SAFETY AWARD (1 milion godzin bez wypadku).
 
W całym kampusie BorgWarner w Jasionce zatrudnionych jest obecnie ponad 1800 osób. W Centrum R&D pracuje 163 wysokiej jakości specjalistów. Ta część kampusu ma powierzchnię 2 700 m2.
 
Firma BorgWarner w Polsce wykazuje się niezwykłym zaangażowaniem i osiągnięciami. Co ważne podkreślenia cały zakład zlokalizowany w Jasionce już niedługo będzie największym tego typu tzw. nowoczesnym parkiem przemysłowym dla globalnego koncernu BorgWarner Inc.  pod kątem generowanych przychodów jak i kompleksowości.

BorgWarner na świecie
 
BorgWarner współpracuje z klientami na całym świecie, takimi jak producenci samochodów osobowych: Volkswagen, Ford, Land Rover, Jaguar, BMW, Daimler, Renault, Skoda, Fiat, Audi oraz z producentami samochodów ciężarowych: MAN, Daimler, Volvo Penta, Liebherr.
 
BorgWarner na całym świece zatrudnia 30 tys. osób. Posiada 68 lokalizacji w 19 krajach. Łączna całkowita sprzedaż koncernu w 2018 r. wyniosła 10,5 mld dolarów.
 
Maciej Kwiek
AutomotiveSuppliers.pl
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

TUV NORD Polska Sp. z o.o.
MV Center Systemy Wizyjne Sp z o.o.
Nifco Poland Sp. z o.o.
Link International Transport
ZG Lighting Polska Sp. z o.o.
FORTY Sp. J. A. Korczyński, M. Tytkowska