Takoni
Stokvis Tapes
VIA
pawlak_korycinska - Klastry stanowią skuteczny mechanizm koncentrowania zasobów i środków oraz świetny sposób stymulowania współpracy horyzontalnej w gospodarce - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Spotkanie odbyło się 9 marca 2011 r. w Poznaniu.

W opinii wicepremiera Pawlaka klastering wyznacza nowe możliwości rozwoju współpracy między jednostkami naukowymi a przemysłem. - Klastry mogą stanowić efektywny kanał przepływu wiedzy i transferu technologii. Ich struktury ułatwiają komercjalizację rezultatów badań naukowych, które w postaci produktów i usług konkurują na globalnym rynku - zauważył wiceszef rządu.

Obszarami, które w szczególny sposób sprzyjają rozwojowi inicjatyw klastrowych są specjalne strefy ekonomiczne (SSE). - Jednym z rezultatów działalności stref jest tworzenie specjalizacji branżowych, które mogą być zalążkiem struktur klastrowych - wyjaśnił minister gospodarki. Jego zdaniem ważne jest, aby w SSE, we współpracy z samorządami i środowiskami biznesowymi, uruchamiać takie przedsięwzięcia, które będą wykorzystywały potencjał gospodarczy danej części kraju. - Postarajmy się wykorzystać pozostałe 10 lat funkcjonowania stref na rozwijanie lokalnych więzi kooperacyjnych oraz przyciąganie nowych technologii - dodał.
.
Zdaniem Eugeniusza Grzeszczaka, sekretarza stanu w KPRM, idea rozwijania klastrów jest zbliżona do intencji, które przyświecały premierowi II RP Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu przy tworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego. - Klastry mogą być narzędziem wprowadzania innowacji i rozwijania określonych branż gospodarki w regionie, jak i w ujęciu globalnym - wyjaśnił wiceminister Grzeszczak.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o.
HQ Plastics
MV Center Systemy Wizyjne Sp z o.o.
BARIBAL Group
ANT Solutions Sp. z o.o.
ZG Lighting Polska Sp. z o.o.