Takoni
Stokvis Tapes
VIA
sseTegoroczne wyniki SSE będą lepsze niż w roku 2009. Zgodnie z prognozami zarządzających strefami, w 2010 roku wzrośnie zarówno liczba wydanych zezwoleń, jak i miejsc pracy.

Przewiduje się, że wydanych zostanie 166 nowych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie stref. Oznacza to wzrost liczby nowych inwestycji o 27% w porównaniu z 2009 rokiem.

Wzrost liczby zezwoleń i nowe miejsca pracy w 2010 roku
Najwięcej zezwoleń przewidują wydać strefy: łódzka i wałbrzyska (po 22). Wraz z nowymi inwestycjami w SSE, powinno wzrosnąć zatrudnienie. Prognozuje się, że w 2010 roku łączna liczba miejsc pracy w strefach wzrośnie o 8% i przekroczy tym samym poziom z 2008 roku, sprzed światowego kryzysu gospodarczego. Największy przyrost zatrudnienia powinien nastąpić w strefach legnickiej i tarnobrzeskiej (po 14%).


kpmg_wykres_1
* dla Kamiennogórskiej SSE i Tarnobrzeskiej SSE podane wartości są średnią arytmetyczną wielkości maksymalnej i minimalnej
Rok 2009 okazał się wyjątkowo trudny dla specjalnych stref ekonomicznych. W wyniku spowolnienia gospodarczego, po raz pierwszy w historii odnotowano spadek liczby zatrudnionych w SSE. W całym 2009 roku wydano jedynie 131 zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie stref – o ponad 1/3 mniej niż rok wcześniej – a wielkość nakładów inwestycyjnych spadła o 7%. Wraz z postępującym ożywieniem gospodarki, powraca jednak zainteresowanie firm inwestycjami w specjalnych strefach ekonomicznych” – komentuje Paweł Barański, Dyrektor w Departamencie doradztwa podatkowego KPMG.

Problem z nakładami inwestycyjnymi
Mimo poprawy koniunktury oraz nastrojów panujących wśród inwestorów, w skali całego 2010 roku pogłębi się spadkowy trend w obszarze nakładów inwestycyjnych w SSE. W pierwszym półroczu 2010 roku nakłady inwestycyjne były mniejsze o 21% niż w analogicznym okresie 2009 roku. Zarządzający strefami przewidują, że w skali całego roku spadek nakładów poniesionych przez inwestorów może sięgnąć nawet 31%.
„SSE bardzo elastycznie zachowały się wobec spowolnienia gospodarczego. Choć zakładano, ze rok 2010 będzie jeszcze gorszy niż poprzedni, rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Zarządzający SSE skupili swoją uwagę na inwestorach o nieco innym niż dotychczas profilu. Nastawiono się przede wszystkim na przyciągnięcie małych i średnich przedsiębiorstw o przewadze kapitału polskiego. Dzięki temu, pomimo spadku nakładów inwestycyjnych, wzrosła liczba wydanych zezwoleń oraz liczba zatrudnionych” – ocenia Paweł Barański, Dyrektor w Departamencie doradztwa podatkowego KPMG.

SSE pozytywnie ocenione przez inwestorów
Pomimo spowolnienia gospodarczego, nastroje panujące wśród firm działających w ramach SSE nie uległy pogorszeniu. Blisko 92% inwestorów określa decyzję o rozpoczęciu działalności na terenie strefy jako trafną lub raczej trafną, a 83% wystawiło swojej strefie pozytywną ocenę. W tym roku najwięcej ocen pozytywnych (po 95%) otrzymały strefy katowicka oraz łódzka. Niewiele gorzej zostały ocenione strefy starachowicka, wałbrzyska i krakowska. Jedynie 4% przedsiębiorców zdecydowało się na wystawienie negatywnej oceny swojej strefie.
Zdecydowana większość inwestorów jest zadowolona z infrastruktury i dodatkowych usług zapewnionych przez strefy. Firmy szczególnie dobrze oceniają zapewnienie niezbędnych mediów (83% ocen pozytywnych), przygotowanie terenów inwestycyjnych (78%) oraz współpracę z władzami lokalnymi (74%).
kpmg_wykres_2
„Tegoroczne wyniki naszego badania okazały się nieco lepsze niż w ubiegłym roku. Można przypuszczać, że strefy ekonomiczne w Polsce to miejsca, które ciągle gwarantują duże możliwości rozwoju. Osiem na dziesięć badanych firm twierdzi, że korzyści z wejścia do specjalnej strefy ekonomicznej okazały się większe od związanych z tym kosztów” – dodaje Mariusz Strojny, Manager w zespole zarządzania wiedzą i badań rynkowych KPMG.

Coraz większe zadowolenie inwestorów z zasobów ludzkich w SSE
Wzorem lat ubiegłych sprawdzono również opinie inwestorów odnośnie dostępności i kwalifikacji pracowników na terenie SSE. Nie ulega wątpliwości, że czynniki te mają decydujące znaczenie dla rozwoju danej strefy. Jak wynika z badania, poziom zadowolenia inwestorów z zasobów ludzkich dostępnych na terenie SSE wzrósł w porównaniu z 2009 rokiem. Dostępność menedżerów i inżynierów ocenia pozytywnie ponad połowa firm (odpowiednio 59% i 52%) działających w SEE. Ich kwalifikacje także są doceniane – pozytywnie wypowiedziało się o nich około dwie trzecie badanych firm (odpowiednio 67% i 64%). W przypadku robotników i pracowników administracyjnych, dostępność kadr oceniana jest pozytywnie przez 87%, a ich kwalifikacje przez 77% inwestorów w SSE.

Niejasne przepisy prawno-podatkowe największą barierą dla inwestorów
Na pytanie, jakie są najważniejsze problemy, z którymi stykają się inwestorzy prowadząc działalność w SSE, a których prawdopodobnie nie doświadczyliby działając poza strefą, 53% wskazało na niejasność przepisów prawnych i podatkowych. Kolejną barierą dla inwestorów są dodatkowe koszty związane z działalnością w strefie, na które wskazało 39% respondentów. Warto podkreślić, że prawie co piąta firma stwierdziła, iż funkcjonowanie na terenie strefy nie przysparza żadnych dodatkowych problemów.
„Wiele firm dostrzega trudności związane z ustaleniem kwoty przysługującego zwolnienia podatkowego z tytułu działalności w strefie. Dla 60% podmiotów prowadzących działalność na terenie SSE problemem jest interpretacja przepisów podatkowych dotyczących zwolnień” – zaznacza Paweł Barański, Dyrektor w Departamencie doradztwa podatkowego KPMG – „Drugim istotnym problemem, na który wskazało 59% inwestorów, jest konieczność rozdzielenia kosztów i przychodów opodatkowanych oraz przychodów zwolnionych z opodatkowania.”

kpmg_wykres_3

Niepełne wykorzystanie przez firmy dostępnych form wsparcia
Jedną z konsekwencji trudności z interpretacją przepisów jest niepełne wykorzystanie dostępnej pomocy publicznej przez inwestorów. Spośród badanych firm, 28% spodziewa się wykorzystać mniej niż 50% dostępnego zwolnienia podatkowego w całym okresie prowadzenia działalności w strefie. Z drugiej strony, 36% inwestorów ocenia, że skorzysta z 90-100% przysługującego im zwolnienia.

Zwolnienie z podatku dochodowego nie jest jedyną formą pomocy publicznej, z której korzystają inwestorzy działający w SSE. Wykorzystanie innych form wsparcia deklaruje 42% badanych firm. Niemal wszyscy respondenci z tej grupy (98%) wykorzystali dotacje na inwestycje. Znacznie mniejszy odsetek uzyskało zwolnienie z podatku od nieruchomości (25%), dotacje na szkolenie personelu (15%) lub dotacje na prace badawczo-rozwojowe (9%).

O badaniu
Raport "Specjalne strefy ekonomiczne. Edycja 2010" jest piątym już badaniem SSE przeprowadzonym przez firmę doradczą KPMG. Zbieranie danych pierwotnych odbyło się w okresie lipiec-sierpień 2010 roku i składało się z dwóch etapów realizowanych równolegle. W pierwszym etapie eksperci KPMG zebrali za pomocą kwestionariusza ankietowego informacje od zarządów SSE. Drugi etap przeprowadziła firma badawcza Norstat, która na zlecenie KPMG przebadała inwestorów metodą wywiadów telefonicznych CATI (Computer Assisted Telephone Interview). W badaniu tym wzięło udział 214 inwestorów prowadzących działalność gospodarczą na terenie SSE. Oznacza to przyrost o ponad 25% w porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania. W założeniach doboru próby uwzględniono zróżnicowanie stref tak, aby wyniki były reprezentatywne dla całej populacji przedsiębiorstw oraz każdej z 14 SSE.

Pełna wersja raportu KPMG.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

FORTY Sp. J. A. Korczyński, M. Tytkowska
Etyfol
Promot - Zakłady Metalowe Sp. z o.o.
 Quality Control Innovation System Sp. z o.o.
Pol-Technology Sp. z o.o.
Galwanizer Sp. z o.o.