Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Trudna sytuacja gospodarcza zmusza wielu przedsiębiorców do rezygnowania z dalszego prowadzenia biznesu. Coraz więcej firm, które działają w specjalnych strefach ekonomicznych, chce wyjść ze strefy.

Korzyści z działania w strefach nie są już tak duże jak kiedyś - informuje "Gazeta Prawna".

Zdaniem Pawła Tynela, szefa Działu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych Ernst & Young, przedsiębiorcy muszą obecnie szybko odpowiadać sobie na najbardziej palące pytania dotyczące ich działalności. Odnosi się to w szczególności do firm, które prowadzą działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych.

- Decyzja o ubieganiu się o zezwolenie na prowadzenie działalności w strefie - aby korzystać ze zwolnienia podatkowego - powinna być podjęta jedynie, jeżeli przedsiębiorca przewiduje osiąganie dochodów z odpowiednią marżą. Inaczej konieczność utrzymywania zadeklarowanego zatrudnienia czy poziomu inwestycji mija się z celem - tłumaczy Paweł Tynel.

Dodaje, że w obliczu spadających zamówień oraz zysku lub ponoszenia strat należy poważnie rozważyć sens dalszego funkcjonowania na terenie strefy. W takim przypadku nawet przedłużenie istnienia stref do 2020 roku i rozciągnięcie tej zmiany na firmy z już wydanymi zezwoleniami może nie być wystarczającym argumentem dla pozostania w strefie.

Korzyścią z bycia w specjalnej strefie ekonomicznej jest ulga w podatku dochodowym. Jak podkreśla Adam Allen, menedżer w Dziale Ulg i Dotacji Inwestycyjnych Ernst & Young, aby skorzystać z tej ulgi, podatnik musi osiągać w strefie dochód podlegający opodatkowaniu. Inaczej korzyść jest iluzoryczna. Z drugiej strony, ulga przysługuje za cenę konkretnych zobowiązań, w tym wielkości nakładów inwestycyjnych i zatrudnienia na terenie strefy oraz utrzymania działalności i zatrudnienia przez określony czas.

Czy korzyści z niezapłacenia podatków na podstawie posiadanego zezwolenia są większe niż zobowiązania, które trzeba spełnić? Zdaniem Adama Allena tak długo jak podatnik osiąga i przewiduje osiąganie dochodu zwolnionego z opodatkowania w strefie, korzyści z funkcjonowania w niej są oczywiste. Znajduje to też potwierdzenie w dynamicznym rozwoju stref w ostatnich latach.

Więcej w "Gazecie Prawnej".
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

RABUGINO Sp. z o.o.
Deltax Programming Sp. z o.o.
EJOT Polska Sp. z o.o. Sp. k.
Promot - Zakłady Metalowe Sp. z o.o.
1Logistics Żuralski Sp. z o.o.
Bollhoff Technika Łączenia Sp. z o.o.