Z myślą o sprawnej logistyce wewnętrznej w tym sektorze przedsiębiorstwo opracowało nowy produkt: Kubo - wykonany z wysokiej jakości polietylenu solidny pojemnik dla przemysłu, który jest alternatywą dla koszy siatkowych.
Założona w 1912 r. Grupa Craemer specjalizuje się w formowaniu metali, obróbce tworzyw sztucznych (od 1958 r.) i wytwarzaniu narzędzi. Oprócz niemieckiej centrali ma w Europie jeszcze trzy zakłady. Swoje know-how w dziedzinie motoryzacji wykorzystuje również przy projektowaniu i formowaniu wtryskowym pojemników transportowych i magazynowych oraz innych rozwiązań logistycznych z wytrzymałego polietylenu.
Niedawno firma wprowadzila na rynek innowacyjny pojemnik Kubo (od niemieckiego Kunststoffbox). To znakomita alternatywa dla koszy siatkowych typu gitter box, których używa się do transportu i magazynowania ciężkich towarów i komponentów. Nowy produkt marki Craemer w wielu aspektach przewyższa siatkowe konstrukcje ze stalową ramą. Pojemnik jest lekki, wytrzymały i uniwersalny, nie ulega korozji, łatwo się go opróżnia, czyści i suszy. Nadaje się do sztaplowania i wynajmu, można go też naprawiać. Dzięki zamkniętej konstrukcji chroni delikatne części motoryzacyjne.
Polietylenowa alternatywa dla metalowych koszy siatkowych
Pojemnik Kubo jest kompatybilny z koszami siatkowymi, może je więc zastępować lub uzupełniać. Ma takie same wymiary zewnętrzne (1240 x 835 x 970 mm / wymiary wewnętrzne: 1132 x 732 x 831 mm) i mieści 610 litrów; przy 51 kg masy własnej (w tym drzwi dostępowe na przedniej ścianie) wytrzymuje w stosie obciążenie statyczne sięgające 3000 kg, obciążenie użytkowe 1000 kg i obciążenie dynamiczne 2100 kg. Konstrukcja jest zgodna z międzynarodową normą kolejową UIC- 435-3 i normą DIN 15155/8. Cztery nóżki stanowią zarazem wymienne kolumny narożne. Nowy pojemnik Kubo nie wymaga konserwacji i sprawdzi się na wszystkich powszechnie stosowanych przenośnikach oraz w zautomatyzowanych magazynach.
Kompatybilność: Kubo idealnie pasuje do koszy siatkowych pod względem konstrukcji i kształtu, może je więc zastępować lub uzupełniać. Zdjęcie: Grupa Craemer |
Zamknięta konstrukcja pojemnika zapewnia ochronę zawartości, a zastosowany polietylen ma wiele zalet, w tym niewielką masę własną, co umożliwia tańszy transport pustych pojemników (są one o 25% lżejsze niż kosze siatkowe). Kubo cechuje się też niezwykłą stabilnością i nadaje się do sztaplowania. Dwa pojemniki Kubo ułożone jeden na drugim mają w sumie 1940 mm wysokości. Przy pełnym obciążeniu użytkowym (1000 kg na pojemnik) można utworzyć stos z trzech pojemników. Przy sztaplowaniu - tak jak w koszu siatkowym - wykorzystywane są górne krawędzie.
Pojemnik wzmacniają kolumny narożne, a jego spód usztywniają trzy profile poprzeczne i dwa wzdłużne. Dodatkowe ożebrowanie nad otworami wejściowymi i stalowe profile w kształcie litery L na dłuższych bokach zapewniają ochronę przed uszkodzeniem widłami wózka. Wszystko to sprawia, że pojemnik Kubo jest zabezpieczony z każdej strony.
Załadunek i rozładunek stosu pojemników
Na jednym z dłuższych boków znajdują się duże drzwi dostępowe z blokadą i zawiasami po dłuższej stronie, które umożliwiają otwarcie drzwi w dół i na zewnątrz o 180 stopni (tak jak w koszu siatkowym). Dzięki temu możliwy jest łatwy załadunek i rozładunek komponentów nawet w przypadku pojemników ułożonych w stos. Aby przy sztaplowaniu lub zdejmowaniu pojemnika ze stosu można było wsunąć pod spód widły wózka, zamknięte drzwi dostępowe (szer. x wys.: 705 x 423 mm) na jednym z dłuższych boków nie sięgają do samej górnej krawędzi. Dla ochrony przeciwległej ściany przed uderzeniem widłami górna krawędź jest od wewnątrz specjalnie wyprofilowana.
Prosta konstrukcja, minimalne ożebrowanie i zaokrąglony kształt przekładają się na łatwe czyszczenie i suszenie. Pojemniki Kubo marki Craemer mogą być przy tym używane w temperaturach od -30 do +40°C (tymczasowo nawet 90°C). Są też odporne na większość chemikaliów i negatywne działanie środków czyszczących. Dostępne opcje to otwory odprowadzające wodę, drzwi dostępowe na jednym z dłuższych boków oraz transponder RFID na potrzeby pełnego monitorowania. W polach do nadruku można umieścić logotyp lub opis, w polach z tłoczeniami - tymczasowe naklejki, a w drzwiach dostępowych znajduje się specjalny uchwyt na dokumenty.