34 nowe inwestycje, ponad 2,1 mld zł zadeklarowanych nakładów i 828 nowych miejsc pracy. To wynik z jakim rok 2019 kończy Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jest to rekordowy wynik w historii spółki.
Łódzka strefa pozyskała o czterech inwestorów więcej niż w roku 2018. Inwestorzy zadeklarowali ponad 2,1 miliarda złotych wydanych na inwestycje. To o 600 milionów złotych więcej niż w ubiegłym roku. Zadeklarowali także stworzenie 828 nowych miejsc pracy, czyli o 93 więcej niż w 2018 roku.
Aż 25 inwestorów to firmy o kapitale polskim, a wśród nich tak duże marki jak: Impexmetal, Adamed, Aflofarm czy FF Marka Własna. Ustawa, która w ubiegłym roku spowodowała, że cała Polska jest jedną strefą inwestycji przyspieszyła rozwój firm. Szczególnie polskie firmy z sektora MŚP decydują się na rozbudowę bądź budowę nowego zakładu blisko już prowadzonej działalności, np.: Amargo z Ożarowa Mazowieckiego, Modular System z Proboszewic czy Salve Medica z Łodzi. Na inwestowanie na swoich terenach zdecydowało się 27 z 34 inwestorów, którzy w 2019 roku zaufali łódzkiej strefie.
- Na inwestycje w strefie decyduje się coraz więcej polskich firm. To bardzo dobry trend, który mógł wystąpić dzięki zmianie przepisów - mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Widzimy wzmożoną aktywność firm z sektora MŚP, co jest efektem wprowadzenia Polskiej Strefy Inwestycji. Do tej pory liczba firm mikro, małych i średnich oscylowała rocznie w granicach 30 procent. W 2019 roku ponad połowa projektów w ŁSSE to inwestycje firm z sektora MŚP, bo aż 18 na 34. Liczymy, że taki trend utrzyma się, a nawet wzmocni w przyszłym roku - dodaje Marek Michalik.
Specjaliści z ŁSSE dotarli praktycznie do wszystkich gmin, które obejmuje strefa. Do miejscowości takich jak: Płock, Wieruszów, Konin, Kalisz, Legionowo, Radomsko czy Warszawa. Łącznie odbyli blisko 40 spotkań z przedsiębiorcami, z których skorzystało ponad tysiąc osób. Wyniki inwestycyjne pokazują, że ŁSSE to bardzo atrakcyjne miejsce także dla zagranicznych inwestorów. W mijającym roku na inwestycje w łódzkiej strefie zdecydowały się tak uznane marki na świecie jak: Corning Optical, Nippon Seiki, Johnson Matthey czy Union Industries. Wszyscy zagraniczni inwestorzy to duże firmy.
Wśród nowych inwestorów w 2019 roku przeważają branże: automotive, AGD, farmaceutyczna, spożywcza, czy produkcja opakowań i tworzyw sztucznych.
- Trzeba przyznać, że są to branże które napędzają łódzką strefę. Duże możliwości rozwoju daje branża automotive. Producenci motoryzacyjni budują ofertę aut hybrydowych i całkowicie elektrycznych, co jest nieuniknioną przyszłością. Volvo na przykład zapowiedziało zakończenie produkcji aut z tradycyjnymi napędami, co może nastąpić już w przyszłym roku. Dlatego pewną nobilitacją jest dla nas, że w Koninie powstanie inwestycja globalnej firmy produkującej akumulatory do aut elektrycznych, brytyjskiego giganta Johnson Matthey. Oczywiście nie zamykamy się też na inne branże. Trzeba mieć szeroki wachlarz inwestycji - wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Łódzka strefa kładzie nacisk na społeczną odpowiedzialność biznesu. Podejmowanymi działaniami wspiera wiele grup społecznych. W mijającym roku wzięła udział w organizacji blisko 90. wydarzeń, w których wzięło udział ponad 10 tyś. osób. W tym tak duże jak Kongres AGD – największe spotkanie branży w Europie, a także dużo mniejsze, np. spotkania i warsztaty o tematyce HR. Strefa wspierała osoby niepełnosprawne, np. organizując kongres „Niepełnosprawni na Rynku Pracy” oraz współpracując z fundacjami. Współorganizowała najważniejsze w regionie wydarzenia sportowe, takie jak: Bieg Grohmana, czy Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarność". Dużym uznaniem cieszą się coroczne spotkania na piknikach u Grohmana, a także inne inicjatywy kulturalne, np.: „Festiwal o. Tomasza Rostworowskiego, Grand Prix Jazz Melomani 2018, koncert "Dumni z Polskiej historii" Zespołu Śląsk, czy Freedom Jazz Festiwal.
Łódzka strefa trafiła do pierwszej dziesiątki najlepszych stref ekonomicznych na świecie w rankingu przygotowywanym przez fDi Magazine z grupy Financial Times. Znalazła się na 8. miejscu i na 2. w Europie. Utrzymała status najlepszej strefy dla firm z sektora MŚP w Europie i drugiej w świecie. Konkurencja była ogromna, bo ocenie podlegało blisko sto stref z całego świata. ŁSSE otrzymała od fDi Magazine najwięcej nagród za działalność, m. in. w kategoriach: Connectivity za wdrażanie technologii 5G w Przemyśle, Przemysł 4.0 za stworzenie Technikum Automatyki i Robotyki, szkoły prowadzonej wraz z inwestorami, w kategorii Rozwój i Umiejętności za program bonowy Strefa RozwoYou, gdzie firmy z sektora MŚP uzyskują 80% dofinansowania na kursy i szkolenia dla pracowników, a także nagrodę specjalną w kategorii Appliances za rozwój branży AGD w łódzkiej strefie.
- Od początku łódzkiej strefy zainwestowało w niej ponad 30 firm z branży AGD. W tym takie marki jak: Whirpool, Miele czy BSH. Producenci i podwykonawcy stworzyli blisko 7,2 tys. miejsc pracy - mówi Dorota Lombardi, dyrektor Departamentu Pozyskiwania i Obsługi Inwestorów w ŁSSE. Łódzka strefa stała się rozpoznawalnym miejscem dla firm z branży AGD nie tylko w Polsce ale i w Europie. Co roku organizujemy kongres AGD, największy szczyt CEO w branży w Europie, który przyciąga blisko czterystu gości - dodaje.
Wyniki inwestycyjne ŁSSE w 2019 r. plasują ją wśród polskich stref na podium, właściwie w każdej rozpatrywanej kategorii. Nowy rok to kolejne wyzwania. Już teraz strefa rozmawia z kilkoma potencjalnymi inwestorami. Plan na rok 2020 to poprawienie wyników i pozyskanie blisko 40 inwestorów. Stworzenie Hubu Innowacji opartego o Akcelerator S5, program Startup Spark, Technikum Automatyki i Robotyki oraz Strefę RozwoYou. W nadchodzącym roku ŁSSE jako pierwsza strefa na świecie będzie wdrażać innowacje oparte o technologię 5G w fabrykach inwestorów. Ten pionierski projekt realizowany będzie we wsparciu ze startupami technologicznymi z całego świata. Z rozwiązań i wiedzy wypracowanej w projektach strefy będą mogli korzystać obecni i potencjalni inwestorzy. Rozwój parku przemysłowego w Ksawerowie pod Łodzią, a także rewitalizacja około 2 ha zabytkowego terenu w Centrum Łodzi. Połączona z rozbudową dawnej fabryki Ludwika Grohmana o nowy budynek biurowy.
Polska
ŁSSE: rekordowy 2019 rok w łódzkiej strefie
- Szczegóły
- Autor: ŁSSE