Zarząd Neapco, która produkuje podzespoły do samochodów (głównie półosie napędowe), zatrudniająca prawie 1100 pracowników, zdecydował o pozostaniu w Praszce.
Zarząd firmy podjął decyzję o kupnie budynków i hal, w których obecnie się znajduje fabryka, od obecnego właściciela - firmy Tedrive Holding B.V. Informację przekazał Dyrektor Zakładu, Prezes Zarządu - Edmund Majtyka, we wtorek 21 sieprnia podczas konferencji.
W poniedziałek w Warszawie przedstawiciele Neapco podpisali wstępną umowę o zakupie fabryki i gruntów w Praszce. Umowa nakreśla ramy transakcji, która zostanie sfinalizowana w ciągu najbliższych 6 do 10 tygodni. Do tej pory Neapco tylko dzierżawiło je od poprzedniego właściciela fabryki, niemieckiej firmy Tedrive.
Po zakupie Nepaco będzie właścicielem obecnej fabryki i około 6 hektarów gruntów obok niej, na których planuje rozbudowę zakładu.
Początki działalności zakładu w Praszce datuje się na 1957 r. kiedy to rozpoczęto produkcję podzespołów do samochodów „Warszawa”. Wraz z rozwojem przemysłu motoryzacyjnego w Polsce zmieniał się profil produkcji zakładu. W latach 70-tych rozpoczęto produkcje układów hamulcowych do pojazdów ciężarowych i wojskowych, która trwała do początku lat 90-tych. Po trudnym okres transformacji gospodarczej fabryka stała się częścią koncernu Visteon by ostatecznie w roku 2010 dołączyć do grupy zakładów Neapco, produkującego półosie oraz wały napędowe w zakładach w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach, Niemczech oraz w Polsce. Obecnie Neapco Europe w Praszce dostarcza ponad 3,5 mln półosi dla wiodących marek samochodów osobowych.
W ciągu ostatnich kilku lat Neapco zainwestowało bardzo duże środki w rozwój technologii produkcji półosi w Praszce przełożyło się też na wzrost zatrudnienia. Będąc jednym z największych pracodawców w regionie Neapco dba o rozwój pracowników oraz relacje, co zostało zauważone i docenione przez Centralę Krajową NSZZ Solidarność w 2013 tytułem „Pracodawca przyjazny pracownikom” - nagroda pod patronatem Prezydenta RP, w 2014 roku tytułem „Solidnego Pracodawcy Ziemi Opolskiej” a w 2016 Nagrodą Polskiego Przemysłu Motoryzacyjnego nadaną przez AutomotiveSuppliers.pl.