W zespole firmy nie brak ludzi, którzy pisaniem postprocesorów zajmowali się jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. A od stycznia br. dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych specjalna strona http://nxcam-postprocessors.com
Przykład postprocesora do frezarki 5-osiowej z obsługą cykli pomiarowych
W przypadku procesów wytwarzania i obróbki, pod pojęciem postprocesora kryją się aplikacje tłumaczące ścieżki narzędzia wygenerowane w systemie CAM na program obróbkowy danej maszyny sterowanej numerycznie. Postprocesory są najczęściej aplikacją zewnętrzną, niezależną od stosowanego systemu CAM – i powstają specjalnie dla konkretnego zestawu: danej maszyny CNC i danego systemu CAM. Specjaliści CAMdivision definiują postprocesory NX CAM dla różnych kinematyk obrabiarek CNC i robotów. Są one w pełni zintegrowane z wirtualnymi maszynami, a to dzięki ścisłej współpracy z producentami rzeczonych maszyn.
Postprocesory NX CAM
Umożliwiają one realistyczną symulację obróbki części w przestrzeni kinematyki 3D obrabiarki, w oparciu o kod NC – z uwzględnieniem dynamiki osi maszyny. Ale i tak przed wdrożeniem gotowej konfiguracji postprocesora i maszyny wirtualnej, wykonywana jest obróbka detalu testowego na rzeczywistej obrabiarce (firma dysponuje m.in. własnym parkiem maszynowym, ale testy mogą być przeprowadzane także na maszynach klienta – przyp. redakcji), podczas której sprawdzane są poszczególne typy ruchów i cykle.
Przykład postprocesora do robota frezującego
Jak można się przekonać przeglądając zawartość nowej strony, NX CAM umożliwia symulację 3D kinematyki obrabiarki w oparciu o kod NC (postprocesor odwrotny) w jednym zintegrowanym interfejsie. Postprocesory są kompilowane w specjalizowanych modułach Tecnomatix i NX CAM: NX Machine Tool Builder i NX Post Configurator i są dostarczane dla różnych typów najnowszych (jak i starszych) sterowań, takich jak: Accutex, Acramatic, Agie, Andronic, Fadal, Fanuc, Fidia, Haas, Heidenhain, Matsura, Mazak Matrix, Millplus, Mitsubishi, MoriSeiki, Okuma, Pronum, Sinumerik.
Znani nie tylko w Europie
- Dostarczamy optymalne rozwiązania wykorzystujące pełne możliwości maszyny i sterowania. Nasze postprocesory pracują w Polsce, Niemczech, Słowenii, Szwecji, USA, Izraelu, Arabii Saudyjskiej - mówi Krzysztof Augustyn, dyrektor ds rozwoju CAMdivision. - I tworzone są zawsze w oparciu o indywidualne wymagania klienta - dodaje.
Przykład postprocesora do tokarki wielokanałowej
Na stronie https://nxcam-postprocessors.com/index.php/pl/portfolio można zapoznać się z wybranymi realizacjami firmy w tym zakresie. Przed przystąpieniem do tworzenia postprocesora uzgadniana jest specyfikacja techniczna, następnie dostarczany jest tzw. postprocesor wstępny. Kolejny krok to wspomniane już wykonanie detalu testowego na maszynie CNC. Przedstawiciele firmy podkreślają, że każdy klient ma zapewniony upgrade postprocesorów do nowych wersji. Wdrożenie i uruchomienie postprocesora na maszynie CNC kończy się podpisaniem przez obie strony technicznego protokołu odbioru postprocesora.
- Posiadamy bibliotekę kilku tysięcy wdrożonych postprocesorów do różnych typów obrabiarek wieloosiowych i robotów - podkreśla Krzysztof Augustyn.