Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
euroBlisko 10 mld euro może w 2009 roku napłynąć do Polski z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do specjalnych stref ekonomicznych (SSE) - poinformował w środę prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Paweł Wojciechowski.

Wojciechowski uczestniczył w środę w konferencji prasowej poświęconej specjalnym strefom ekonomicznym.

"W związku ze światowym kryzysem, a także realizowanymi projektami, jestem spokojny o to, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w naszym kraju w tym roku powinien wynieść na kwotę około 10 mld euro" - powiedział PAP Wojciechowski.

Jak dodał, w ubiegłym roku w ramach SSE zrealizowano 56 projektów inwestycyjnych, a w 2007 r. było ich 57.

"W ostatnich blisko 13 latach łączna wartość kapitału zainwestowanego we wszystkich 14 strefach przekroczyła 50 mld zł. Powstało ponad 200 tys. nowych miejsc pracy, w tym cała masa nowych miejsc pracy poza strefami" - zaznaczył Wojciechowski.

Zdaniem Wojciechowskiego, jedną z atrakcyjności SSE dla inwestorów jest oferowanie ulgi podatkowej. "Strefy to również pewna forma współpracy między biznesem, nauką, a władzami lokalnymi. Sprzyja to rozwojowi infrastruktury lokalnej" - podkreślił.

Według obecnego na konferencji Kiejstuta Żaguna z zespołu ulg i dotacji działu doradztwa podatkowego KPMG w Polsce, SSE są bardzo potrzebne i nadal muszą przyciągać inwestorów.

"Z powodu pewnego spowolnienia na świecie, strefom może być trochę trudniej funkcjonować. Ale tutaj jest rola m.in. władz lokalnych, aby pozyskiwać inwestorów oraz środki. (...) Samorządy mamy różne w kraju. I tak naprawdę zależy od podejścia danego samorządu, czy jest rzeczywiście biznesowo nastawione, czy też nie" - powiedział Żagun.

Specjalna strefa ekonomiczna to wydzielona i zamieszkana część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach zdefiniowanych w oparciu o przepisy prawne.

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) zostały stworzone przede wszystkim w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego regionów, zagospodarowania majątku przemysłowego i infrastruktury, tworzenia nowych miejsc pracy, przyciągnięcia do Polski inwestorów zagranicznych.

W Polsce pierwsza SSE była w Mielcu, założona w 1995 r. Najwięcej SSE powstało w naszym kraju w 1997 r. Najmłodszą jest strefa krakowska - rozpoczęła działalność w 1998 r. Obecnie na terenie Polski znajduje się 14 specjalnych stref ekonomicznych.

W ubiegłym roku znowelizowano ustawę o SSE. Celem nowelizacji ustawy jest przede wszystkim zwiększenie rozmiaru dostępnych terenów w ramach SSE z 12 do 20 tys. hektarów.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

ISRINGHAUSEN Sp. z o.o.
RABUGINO Sp. z o.o.
METCHEM Sp. z o.o.
BARIBAL Group
Shapers’ Polska Sp. z o.o.
ANT Solutions Sp. z o.o.