Do końca 2020 roku PAIH obsłużyła blisko 200 projektów inwestycyjnych, których łączna wartość była o prawie 10 proc. wyższa w stosunku rocznym i wyniosła ponad 8,5 mld euro (tj. prawie 40 mld zł).

Pod względem wartości inwestycji największymi graczami są m.in. Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Najwięcej projektów dotyczy branży nowoczesnych usług dla biznesu (44), elektromobilności (18) i branż motoryzacyjnej oraz R&D (po 15). Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o projekty, które ulokowały się w Polskiej Strefie Inwestycji w pierwszej połowie 2020 roku, za 75 proc. całkowitej ich liczby odpowiadały polskie firmy. Także w portfolio PAIH firmy zarejestrowane w Polsce stanowią istotną grupę. Najbardziej intensywny, obfitujący w rozmowy z inwestorami zagranicznymi był jednak ostatni kwartał 2020 r., a efekty tych działań będą widoczne już w pierwszym kwartale nowego roku.

- Zgodnie z danymi fDi Markets, Polska jest trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku w naszym kraju ogłoszono ponad 300 projektów greenfield. To więcej niż w Hiszpanii i Francji. Polskę wyprzedzają jedynie Wielka Brytania i Niemcy. Zauważamy, że to zasługa trzech znaczących źródeł inwestycji: branży elektromobilności, odnawialnych źródeł energii i szeroko rozumianego sektora IT - zaznacza p.o. Prezes PAIH, Grażyna Ciurzyńska.
41497
Według danych UNCTAD, z powodu pandemii globalne przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych spadły w 2020 roku o 49 proc. względem analogicznego okresu w 2019 roku. Prognozowane przez organizację odbicie ma nastąpić dopiero w roku 2022. Pandemia spowodowała wyhamowanie inwestycji, szczególnie pod koniec I kwartału 2020 roku. Powodem tego zjawiska była w dużej mierze niepewność inwestorów, a także ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się. W odpowiedzi na pandemię, PAIH wdrożyła do swojej oferty nowe rozwiązania. W ramach PAIH24 uruchomiono całodobową infolinię. Spośród wprowadzonych rozwiązań bardzo skuteczne okazały się m.in. wirtualne wizyty lokalizacyjne.

- Kilka firm z sektora BSS podjęło decyzję o ulokowaniu inwestycji w Polsce, mimo że przez pandemię inwestorzy nie mogli przyjechać do kraju osobiście. Wszystko odbyło się zdalnie. W przypadku branży usługowej jest to o tyle łatwe, że standard powierzchni biurowej klasy A jest taki sam na całym świecie. Nie zmienia to faktu, że podjęcie decyzji o inwestycji na odległość jest bardzo trudne. Nasze działania dopasowujemy jednak do obecnych warunków. Widzimy efekty w postaci decyzji kolejnych inwestorów - mówi Monika Grzelak z Centrum Inwestycji PAIH.

Stabilna i odporna na COVID wartość portfela PAIH

W 2020 roku na koncie PAIH było 58 zakończonych projektów (w porównaniu do 56 w roku 2019). Ich wartość to ponad 2,7 mld euro (tj. ponad 12 mld zł).

- Agencja podejmuje kroki zmierzające do maksymalnego wykorzystania przewag konkurencyjnych i przyciągnięcia do Polski inwestycji o dużym potencjale. Bazując na danych historycznych, prognozach i pogłębionych analizach sektorowych wyróżniliśmy priorytetowe branże dla polskiej gospodarki w ramach przyciągania BIZ. To chociażby biofarmaceutyka, medtech, elektromobilność, elektronika czy lotnictwo i obrona. Ale też zaawansowane chemikalia, czyli synergiczny sektor dla biofarmaceutyki i medtech oraz branża ICT, będąca kołem napędowym dla R&D - wylicza Grażyna Ciurzyńska.

PAIH podsumowuje rok

Największą pod względem wartości inwestycją, którą wspierała w minionym roku PAIH, był nowy region data center firmy Microsoft. To pierwsze takie centrum danych w Europie Środkowo-Wschodniej.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

KNAUF Industries Polska Sp. z o.o.
DAM-ROB Sp. z o.o. Sp. K.
item Polska Sp. z o. o.
Lüttgens Polska Sp. z o.o. Sp.k.
 bekuplast S.A.
PID-MILL Piotr Dydio