Produkcja sprzedana
W okresie I kwartale 2021 r. produkcja sprzedana w grupie PKD 29 (produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep) wyniosła 48,5 mld złotych. To o 11,2 proc. więcej niż przed rokiem. Należy pamiętać, że rok temu w połowie marca nastąpił lockdown, który dotknął także produkcję motoryzacyjną w naszym kraju. Jeśli porównamy osiągnięty wynik z okresem przedcovidowym, czy z analogicznym kwartałem 2019 roku, to także w takim zestawieniu nastąpił wzrost, o 6,5 proc. - Na relatywnie niski wzrost rok do roku produkcji sprzedanej miał wpływ dość słaby początek tego roku oraz trwający już kilka miesięcy kryzys w dostawach półprzewodników - mówi Rafał Orłowski, Partner w AutomotiveSuppliers.pl.
W grupie firm produkcyjnych średnich i dużych (powyżej 49 osób) produkcja sprzedana w I kwartale br. osiągnęła poziom 43 mld złotych. To o 12,6 proc. mniej niż rok wcześniej i o 7,7 proc. więcej niż w I kwartale 2019 r. Nadal większość przychodów generują producenci części i akcesoriów (PKD 29.3). Tego typu firmy w analizowanym okresie osiągnęły produkcję sprzedaną na poziomie 25,79 mld złotych (+14,8 proc.). Sprzedaż dwóch pozostałych grup wyniosła odpowiednio: producenci pojazdów i silników (PKD 29.1) - 15,62 mld złotych (+7,2 proc.), producenci przyczep i naczep (PKD 29.2) - 1,59 mld złotych (+33,2 proc.).
W komunikacie, także:
- przeciętne zatrudnienie było niższe o 4,1 proc. niż w I kwartale 2021 r. ale jednocześnie nieznacznie wyższe niż kwartał wcześniej
- eksport - osiągnięto najwyższy w historii poziom dla I kwartału roku, dzięki m.in. akumulatorom litowo-jonowym (tu też padł nowy rekord).
Pobierz pełną wersję komunikatu |