Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Podczas bankietu zamykającego I dzień 13. Forum MotoSolutions - best practices w przemyśle motoryzacyjnym (21-22.11.2024) po raz dziewiąty zostały wręczone Nagrody Polskiego Przemysłu Motoryzacyjnego.

Wyróżnienia zostały przyznane w sześciu kategoriach: Master of Automotive Industry, Polish Supplier, Employer, CSR, Top Menadżerka i Top Manager.

W kategorii Master of Automotive Industry wyróżnienie otrzymała firma MAN Trucks. Fabryka w Niepołomicach specjalizuje się w produkcji pojazdów ciężarowych z serii TGS, TGX i TGM oraz TGL, montowanych w różnych konfiguracjach jako pojazdy 2, 3, 4 i 5-osiowe. Dostarcza swoje produkty na rynki Europy, Bliskiego Wschodu, do Azji i Afryki. Rocznie produkowanych jest tutaj kilkadziesiąt tysięcy pojazdów wysokiej jakości MAN.

Fabryka została rozbudowana w latach 2021-2023, zwiększając nie tylko znacząco moce produkcyjne jak i zatrudnienie. Oficjalne otwarcie nowych hal, m.in. hali modyfikacji pojazdów MAN (Truck Modification Center) miało miejsce w maju 2023. Od początku działalności z linii montażowych w Niepołomicach zjechało 300 tys. pojazdów ciężarowych MAN.

W imieniu firmy nagrodę odebrał Członek Zarządu ds. Personalnych MAN Trucks p. Bogdan Lis.

W kategorii Polish Supplier została uhonorowana spółka FA Krosno. FA Krosno to firma z blisko 50-letnim doświadczeniem w produkcji sprężyn gazowych. W przemyśle motoryzacyjnym spółka sprzedaje swoje produkty do producentów samochodów osobowych oraz pojazdów ciężarowych oraz dostawców. Spółka produkuje także sprężyny wykorzystywane w branży budowlanej, meblarskiej, rolniczej, szkutniczej czy medycznej. FA Krosno posiada własny dział R&D oraz świetnie wyposażone laboratorium.

W 2023 roku FA Krosno dokonała akwizycji swojego konkurenta na rynku francuskim.

Nagrodę odebrał Dyrektor Operacyjny - Wiceprezes p. Przemysław Jurczak.

W kategorii Employer wyróżnienie otrzymał Volkswagen Poznań. Początki spółki sięgają 1993 roku. W ciągu ponad 30 lat spółka znacząco się zmieniła. W jej skład wchodzą obecnie: fabryki samochodów w Poznaniu i Swarzędzu, Odlewnie w Poznaniu oraz działający od 2016 r. zakład pojazdów dostawczych we Wrześni. Spółka jest największym pracodawcą w Wielkopolsce i jednym z największych w przemyśle motoryzacyjnym w Polsce, zatrudniając blisko 9,5 tys. osób.

Firma nie tylko tworzy miejsca pracy, ale także aktywnie wspiera rozwój zawodowy swoich pracowników. Volkswagen Poznań oferuje szeroki wachlarz szkoleń i programów rozwojowych we własnym centrum rozwoju kompetencji, które pomagają pracownikom zdobywać nowe kompetencje i umiejętności.

Volkswagen Poznań stosuje najlepsze praktyki w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi kładąc duży nacisk na różnorodność, bezpieczeństwo zatrudnienia oraz dobrostan pracowników. Przykładem jest dział ochrony zdrowia wraz z zespołem lekarzy, ergonomistów i specjalistów, którzy dbają o zdrowie pracowników.

Firma skutecznie, w kulturze dialogu i poszanowania współpracuje z partnerem społecznym, co pozwoliło zapewnić stabilność zatrudnienia i bezpieczeństwo finansowe pracowników w ostatnich szczególnie trudnych dla branży latach.

Te czynniki sprawiają, że Volkswagen Poznań jest nie tylko największym pracodawcą w Wielkopolsce, ale także liderem w branży motoryzacyjnej pod względem jakości miejsc pracy i zarządzania zasobami ludzkimi.

Nagrodę odebrał dyrektor zakładu p. Łukasz Kalota, Kierownik w obszarze Montażu, dział: Linia Wysoka, Zakład Poznań.

Nagroda w kategorii CSR trafiła do firmy GKN Automotive Poland.

Firma GKN jest światowym liderem w dziedzinie systemów napędowych na świecie, a w Polsce, w Oleśnicy, produkuje półosie i wały napędowe dla wielu renomowanych marek samochodowych.

Oprócz działalności produkcyjnej, firma angażuje się w liczne inicjatywy społeczne, takie jak program GeKoN, który umożliwia pracownikom realizację projektów na rzecz lokalnej społeczności, czy akcja „I Ty możesz zostać Gwiazdorem”, która co roku obdarowuje setki potrzebujących.

Od lat funkcjonuje w firmie Akademia Małego Ratownika, w ramach której przeszkolono ponad 10 000 dzieci w udzielaniu pierwszej pomocy. GKN wspiera także rozwój kompetencji STEM wśród dzieci i młodzieży, organizując warsztaty i programy edukacyjne, jak Akademia Młodego Inżyniera.

Firma aktywnie reaguje w sytuacjach kryzysowych, takich jak pomoc ofiarom powodzi czy wsparcie uchodźców z Ukrainy, oraz współpracuje z lokalnymi organizacjami, np. Warsztatami Terapii Zajęciowej. Pracownicy GKN również chętnie angażują się w inicjatywy proekologiczne, takie jak sadzenie drzew.

Nagrodę odebrał Regional Human Resources Director East Europe Jakub Madaj.
 
W kategorii Top Menadżerka została wyróżniona Agata Szewc.

Pani Agata od 17 lat związana jest firmą Alucrom, od 2022 roku piastując stanowisko Dyrektora Generalnego. Odpowiada za 5 business units’ów. Zarządza 4 zakładami - 3 zakłady zlokalizowane są na Dolnym Śląsku a jeden pod Kielcami.

W kategorii Top Manager wyróżnienie otrzymał p. dr Richard Slovak.

Dr Richard Slovak karierę zawodową, związaną z motoryzacją rozpoczął w 1997 roku na linii produkcyjnej w zakładzie VW Slovakia. Przez kilkanaście lat pokonywał kolejne szczeble kariery, zajmując różne stanowiska w fabryce w Bratysławie. W 2012 roku rozpoczął pracę w Barcelonie w fabryce SEAT S.A. obejmując funkcję managera produkcji przedseryjnej. Pięć lat później objął stanowisko managera produkcji w fabryce samochodów osobowych w Chengdu (VW/FAW) w Chinach. Po dwóch latach (w 2019) został dyrektorem zakładu produkcyjnego w Puebla (VW Meksyk). Od 1 listopada 2021 roku jako prezes zarządu MAN Trucks odpowiada za zakład MAN w Niepołomicach. Za jego czasów fabryka samochodów ciężarowych została rozbudowana, podwajając tym samym powierzchnię użytkową i zwiększając trzykrotnie zatrudnienie.
 
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

MILAR Sp. z o.o.
LINEX Sp. z o.o.
Alucrom Sp. z o.o.
 C.H. Erbslöh Polska Sp. z o.o.
3D Center Sp. z o.o.
Etyfol