Stokvis Tapes
Takoni
VIA
sseDo końca czerwca 2011 roku we wszystkich czternastu Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE) w Polsce wydano ponad 1400 zezwoleń na działalność gospodarczą.

Pozytywne prognozy dla 2011 roku
Jeśli potwierdzą się deklaracje inwestorów, 2011 rok będzie jednym z najlepszych w ostatnim pięcioleciu pod względem liczby wydanych zezwoleń. Szacuje się, że w całym 2011 roku wydanych zostanie blisko 200 nowych zezwoleń, co oznacza wzrost o 10% względem roku ubiegłego, kiedy wydano 177 nowych kpmg zezwolenie na działanosc 2011zezwoleń. Liczba miejsc pracy może wzrosnąć o 20 tys., co oznacza wzrost o kolejne 9% (z poziomu 225 tys. do 245 tys.). Natomiast wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych utrzyma się na poziomie zbliżonym do 2010 roku i może sięgnąć sumy ok. 6,5 mld zł.

- Utrzymujące się od dwóch lat niskie nakłady inwestycyjne w SSE są związane ze zmianą profilu inwestora. Ze względu na uwarunkowania gospodarcze oraz zbliżający się koniec okresu obowiązywania ustawy o SSE, nowe zezwolenia częściej wydawane są mniejszym przedsiębiorstwom o przewadze kapitału polskiego ­- mówi Paweł Barański, Dyrektor i Doradca Podatkowy w KPMG.

Przedłużenie funkcjonowania stref zwiększy skłonność do inwestycji
Ustawa o SSE ma obowiązywać w Polsce do końca 2020 roku. Ze względu na dużą rolę, jaką SSE odgrywają w gospodarce, coraz częściej mówi się jednak o potrzebie przedłużenia okresu ich funkcjonowania.

- Tegoroczne badanie KPMG po raz pierwszy zostało rozszerzone o analizę skłonności do inwestycji przy założonym scenariuszu przedłużenia funkcjonowania stref do 2026 roku. Zwiększona skłonność do inwestycji przerosła nasze przypuszczenia - mówi Paweł Barański, Dyrektor i Doradca Podatkowy w KPMG.

Dokonaniem nowych inwestycji na terenie SSE w najbliższej przyszłości zainteresowanych jest obecnie 55% badanych inwestorów. Gdyby jednak inwestorzy wiedzieli już dzisiaj o przedłużeniu okresu funkcjonowania stref do 2026 roku, odsetek ten zwiększyłby się aż do 71%. Główną przyczyną tej zależności jest stosunkowo długi okres zwrotu z inwestycji.

- Jak wynika z naszego badania, spośród firm, które funkcjonują w strefach min. 7 lat, 1/3 z nich wciąż nie osiągnęła pełnego zwrotu kosztów. Dlatego przy większych projektach inwestycyjnych perspektywa 7-8 lat jest zbyt krótkim okresem, aby móc w pełni skorzystać z dostępnego zwolnienia podatkowego - zauważa Paweł Barański, Dyrektor i Doradca Podatkowy w KPMG.

Wydłużenie okresu obowiązywania ustawy o SSE do 2026 roku dałoby inwestorom gwarancję skorzystania w pełni z możliwości podatkowych i mogłoby spowodować łączny wzrost nakładów inwestycyjnych szacunkowo nawet o 40 mld złotych.

Scenariusze rozwoju po 2020 roku
Według badania KPMG, zdecydowana większość respondentów, bo aż 86% zarządów SSE i 50% inwestorów, jest zdania, że najlepszym rozwiązaniem po 2020 roku byłaby kontynuacja funkcjonowania stref w niezmienionym stanie i na dotychczasowych zasadach. Część z nich sugerowała pewne modyfikacje ustawy, które ułatwiłyby wydawanie zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. 36% zarządów i 25% inwestorów opowiedziało się zaś za przekształceniem obecnych SSE w parki przemysłowe lub technologiczne. Zdecydowanie mniejszą popularnością (21% zarządów i 5% inwestorów) cieszy się pomysł przekształcenia stref w klastry.

Więcej w serwisie KPMG.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
Linde  Material Handling Polska Sp. z o. o.
GREG-PLAST
Craemer GmbH
PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o.
SAFECHEM Europe GmbH