Takoni
Stokvis Tapes
Galvanopartners
VIA
W 2022 roku, sytuacja w europejskim przemyśle motoryzacyjnym, po początkowych problemach związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę, stopniowo normalizowała się w II połowie roku. Zwiększanie produkcji samochodów w Europie, ustabilizowanie się i przewidywalność wolumenów zamówień oraz czynnik inflacyjny pozwoliły osiągnąć najwyższe wyniki produkcji sprzedanej oraz eksportu w historii tego sektora w Polsce. Dobra passa trwa także na początku tego roku.



Produkcja sprzedana
W I kwartale 2023 r. produkcja sprzedana w grupie PKD 29 (produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep) wyniosła aż 59,3 mld złotych. To o 22,6 proc. więcej niż rok wcześniej. - Początek roku rozpoczął się znaczącym wzrostem - mówi Rafał Orłowski, Partner w AutomotiveSuppliers.pl. - Musimy jednak pamiętać, w analogicznym okresie zeszłego roku, szczególnie w marcu, polski i europejski przemysł motoryzacyjny borykał się z przerwanymi łańcuchami dostaw na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

produkcja sprzedana I kwartal 2023
W grupie firm produkcyjnych średnich i dużych (powyżej 49 osób) produkcja sprzedana w I kwartale br. osiągnęła poziom 57,3 mld złotych. To o 23,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost procentowy, o 37,2 proc. (22,4 mld złotych) nastąpił w grupie producentów pojazdów i silników (PKD 29.1).

Przeciętne zatrudnienie
Po raz pierwszy od wybuchu pandemii COVID-19 zatrzymany został spadek zatrudnienia, jeśli porównujemy dane rok do roku. Po I kwartale 2023 roku przeciętne zatrudnienie w zakładach produkcyjnych pojazdów, przyczep i naczep oraz części i akcesoriów, zatrudniających więcej niż 9 osób (PKD 29) przekroczyło ponownie poziom 200 tys. i wyniosło 200,4 tys. osób. To 1,9 proc. więcej (+3,6 tys.) niż przed rokiem. - Musimy pamiętać, że jeszcze kwartał temu, na koniec 2022 roku przeciętne zatrudnienie było jeszcze niższe niż przed rokiem i wynosiło 196,6 tys. - dodaje Rafał Orłowski. - Tak więc, w ciągu tylko pierwszych 3 miesięcy tego roku wzrosło ono o blisko 4 tys.!

W komunikacie, także:
  • w których grupach producentów motoryzacyjnych wzrosło przeciętne zatrudnienie?
  • jaką wartość miał rekordowy eksport w I kwartale?
  • w którym padł nowy miesięczny rekord eksportu?

informacja prasowa wyniki przemyslu motoryzacyjnego I półrocze 2022 Pobierz pełną wersję komunikatu


0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Bollhoff Technika Łączenia Sp. z o.o.
RABUGINO Sp. z o.o.
Jaeger Polska Sp. z o.o.
Gumitex Sp. z o.o. Sp.k.
Deltax Programming Sp. z o.o.
GABEC