Wartość robotyzacji była tematem piątego spotkania z cyklu Cobots Expert’s Breakfast organizowanego przez Universal Robots.
Doświadczeniami z wykorzystania robotów współpracujących w zakładach w Polsce podzieliły się firmy z sektora motoryzacyjnego i spożywczego: Megatech Industries Tomaszów i Unilever. Argumentem skłaniającym przedsiębiorstwa do robotyzacji okazały się przede wszystkim sytuacja na rynku pracy oraz potrzeba przyspieszenia i standaryzacji procesów.
- Dzisiejsze spotkanie oraz nasze rozmowy z klientami potwierdzają, że w Polsce rośnie skala zastosowania nowych technologii produkcyjnych, takich jak roboty współpracujące. Niska gęstość robotyzacji w Polsce wskazuje, że jest to obszar o dużym potencjale w najbliższych latach. Oprócz korzyści w postaci zwiększenia efektywności procesów, firmy widzą także w cobotach możliwość rozwiązania obecnych problemów rynku pracy - powiedział Pavel Bezucký, Area Sales Manager CEE, Universal Robots.
Cobot UR5 w Megatech Industries
Megatech Industries Tomaszów to producent komponentów tapicerki samochodowej tj. podsufitek, paneli drzwiowych oraz paneli siedzeń. Dostawca współpracuje z takimi markami jak: BMW, VW, Audi, Opel, Mercedes i Rolls Roys. W zakładzie w Tomaszowie Mazowieckim firma wdrożyła cobota UR5, który realizuje dodatkowe zgrzewanie materiału na krawędziach paneli siedzeń samochodowych. W dotychczasowym procesie produkcyjnym wykryto problem odklejąjących się marginesów winylu na krawędziach paneli. Standardowym rozwiązaniem było wprowadzenie dodatkowego rećznego zgrzewania przy użyciu ultradźwięków. Minusem tego rozwiązania była potrzeba zatrudnienia dodatkowej osoby oraz brak powtarzalności zgrzewania pozycji punktów. Jednocześnie czas operacji podyktowany przez linię produkcyjną był ograniczony do maks. 43 sekund. Dlatego firma postanowiła wdrożyć nowe rozwiązanie.
Jako zalety zautomatyzowania stanowiska przy użyciu cobota UR5, firma wskazuje m.in. zapewnienie powtarzalności punktów zgrzewów w przypadku każdej części oraz optymalny czas obróbki jednego panelu. Dodatkowym atutem wdrożonego robota współpracującego jest łatwość obsługi oraz programowania.
Sześć cobotów UR10 w Unilever
Zakład Unilever w Katowicach specjalizuje się w pakowaniu herbaty. Zapakowane do kartonów saszetki z gotowym do sprzedaży produktem układane są na paletach przez sześć robotów współpracujących UR10. Wykorzystanie cobotów skróciło czas paletyzacji, zoptymalizowało ergonomię pracy i odciążyło pracowników od najbardziej żmudnych zadań. Wdrożenie robotów współpracujących jest rozważane także w innych zakładach Unilever. Zespół z Katowic pracuje także nad zautomatyzowaniem procesu depaletyzacji umożliwiającego cobotom pobieranie z palet materiałów do produkcji.
O Universal Robots
Firma Universal Robots powstała w 2005 roku w celu rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Turcji, Meksyku, Czechach, Polsce, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2018 r. przychód Universal Robots wyniósł 234 mln USD.
Polska
Robotyzacja w Polsce: Megatech Industries i Unilever zaprezentowały swoje doświadczenia
- Szczegóły
- Autor: Universal Robots