Takoni
Stokvis Tapes
Galvanopartners
VIA
Choć na osi czasu 5 lat wydaje się okresem krótkim, to w przypadku Zakładu Elektroniki ZF w Częstochowie był to czas inwestycji, intensywnego rozwoju, rozbudowy i poszerzania działalności produkcyjnej. Aktualnie Zakład zatrudnia 430 osób i produkuje zaawansowane komponenty dla mobilności nowej generacji: kamery 4.8 S CAM, superkomputery ZF Pro AI, radary MRR czy elementy wspierające układy hamulcowe.

„Symboliczną łopatę na placu budowy Zakładu Elektroniki ZF wbiliśmy wiosną 2018 roku, a już w sierpniu 2020 roku rozpoczęliśmy seryjną produkcję pierwszych urządzeń – kamer 4.8 S CAM. Po pięciu latach z dumą mogę stwierdzić, że staliśmy się ważnym ośrodkiem produkcyjnym elektroniki i zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, zarówno w regionie, jak i skali Europy. Powstają u nas najnowocześniejsze rozwiązania dla przemysłu motoryzacyjnego, dla wiodących producentów samochodów, takich jak Stellantis, Hyundai, KIA, Renault Nissan czy Grupa Volkswagena” - powiedział Krzysztof Gablankowski, Dyrektor Zakładu Elektroniki ZF w Częstochowie.

Wyjątkowy projekt w ramach ZF Next Generation Mobility
Zakład Elektroniki ZF w Częstochowie jest pierwszym projektem ZF typu "Greenfield" (czyli budowy od zera) w Europie Wschodniej. Całość trwającej od 2018 roku inwestycji ZF w budowę, a następnie rozbudowę nowego Zakładu Elektroniki w Częstochowie wyniesie ponad 100 mln euro do roku 2025.

Zakład Elektroniki ZF znajduje się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jest zlokalizowany przy ul. Ekonomicznej w Częstochowie. Ta nowoczesna fabryka zatrudnia już 430 osób i ciągle intensywnie poszukuje pracowników. Na jej terenie, o łącznej powierzchni zabudowy 20 000 m2, znajdują się hale, pomieszczenia biurowe i socjalne oraz stanowiska inżynieryjne. Ponadto, część kompleksu stanowi nowoczesny budynek biurowy przeznaczony dla Centrum Usług Wspólnych ZF o powierzchni ok. 3 700 m2. Działka umożliwia dalszą rozbudowę zakładu.

Fundamentem dla powstania Zakładu Elektroniki była działalność Centrum Inżynieryjnego ZF w Częstochowie. Budowa postępowała błyskawicznie, dlatego już po dwóch latach od rozpoczęcia prac ZF rozpoczął produkcję komponentów dla mobilności nowej generacji w tym kamer S-Cam 4.8 oferującyuch 100-stopniowe pole widzenia czy superkomputerów ZF ProAI do zautomatyzowanych funkcji jazdy.

Rozwój i rozbudowa
ZF niezmiennie rozwija Zakład Elektroniki i planuje jego dalszą rozbudowę. W październiku 2021 rozpoczęto budowę nowej hali o powierzchni ponad 9 000 m2. Dzięki tej inwestycji, w październiku 2022 roku Zakład mógł uruchomić produkcję kolejnych elementów wspierających bezpieczeństwo kierowców i pasażerów. Wówczas też całkowita powierzchnia zakładu osiągnęła 20 000 m2.

W 2022 roku Zakład Elektroniki ZF w Częstochowie otrzymał rządowy grant w ramach programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki. W ramach umowy koncern zobowiązał się do realizacji projektów wspierających zdobywanie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz współpracy ze szkołami branżowymi i wyższymi, polegającej między innymi na organizowaniu praktyk, staży, zajęć edukacyjnych czy kształcenia dualnego. Zakład Elektroniki regularnie przyjmuje praktykantów z lokalnych szkół ponadpodstawowych czy stażystów – studentów ostatnich lat i absolwentów studiów. W kwietniu b.r. Zakład Elektroniki stał się partnerem projektu Talent HUB, zainicjowanego przez Szkołę Biznesu Politechniki Śląskiej oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Jego celem jest zacieśnianie współpracy uczelni z partnerami biznesowymi, by kreować korzyści dla młodzieży Politechniki Śląskiej.

Kluczowy ośrodek inżynieryjny w regionie śląskim
Inwestycje Grupy ZF w Częstochowie pozwalają nie tylko na stworzenie atrakcyjnych miejsc pracy w obszarze nowych technologii dla motoryzacji przyszłości. Firma jest również ważnym ośrodkiem inżynieryjnym regionu, dającym szerokie możliwości realizacji innowacyjnych projektów dla inżynierów i specjalistów. Ostatnie 5 lat pokazało, że rozwój musi być nieprzerwany zwłaszcza w dziedzinie technologii, a Centrum i Zakład Elektroniki ZF w Częstochowie są tego przykładem.
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Bimax Sp. z o.o.
BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
RABUGINO Sp. z o.o.
VEOLIA Water Technologies Sp. z o.o.
Pol-Technology Sp. z o.o.
METCHEM Sp. z o.o.