SPLAST posiada 4 zakłady produkcyjne: w Jedliczu, Jaśle, Miszkolcu na Węgrzech i w Krośnie, gdzie od 2014 roku znajduje się siedziba firmy. Nowoczesny budynek -biurowy i hala produkcyjna - jest nie tylko świetną wizytówką firmy, ale też doskonałym przykładem zastosowania proekologicznych rozwiązań biznesowych. SPLAST posiada własny Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem, działający w oparciu o normy ISO 9001, ISO 14001 oraz IATF 16949. W jego ramach cały kompleks wyposażony został w automatyczny system oświetlenia LED.
Firma dysponuje zbiornikiem na wodę opadową i roztopową, która jest ponownie wykorzystywana m.in. w toaletach. W budynku zastosowano także system rekuperacji i odzysku ciepła z linii technologicznych, którym ogrzewane są pomieszczenia biurowe oraz woda użytkowa. Z kolei dzięki stacji wytłaczania mieszanek materiałowych możliwe jest odzyskiwanie surowców z odpadów produkcyjnych i ich ponowne wykorzystanie.
- Działania proekologiczne od lat stanowią ważny element naszej strategii rozwoju. Jako lider branży wyznaczamy nowe kierunki zarówno pod względem technologii i jakości produktów, ale też samego funkcjonowania zakładów produkcyjnych - mówi Marek Sanocki, Prezes Zarządu Grupy SPLAST. - Takie rozwiązania są niezwykle istotne także dla naszych klientów. Wiele firm stawia to wręcz za wymóg konieczny do podjęcia współpracy i dokładnie sprawdza źródła energii na audytach. Cieszymy się, że możemy nie tylko sprostać, ale nawet wyprzedzać ich oczekiwania.
Największą proekologiczną inwestycją energetyczną są jednak farmy fotowoltaiczne przy zakładach w Krośnie i w Jedliczu. Ich projekt powstał w 2015 roku - wtedy też rozpoczęto starania o pozwolenie na budowę. W 2017 roku na antresoli siedziby firmy powstała pierwsza mikroinstalacja o mocy 11,5 kWp. W tym samym czasie podjęto decyzję o budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 1,1 MWp.
- Jedynym ograniczeniem okazały się kryteria techniczne. Limit mocy w Zakładzie Produkcyjnym Krosno określono na 1600 kW, a do zagospodarowania pod farmę fotowoltaiczną mieliśmy działkę o powierzchni 2 ha - mówi Maciej Socha, kierownik Zakładu Automatyzacji i Oprzyrządowania Produkcji, który nadzorował budowę farmy fotowoltaicznej. - Konieczny był zatem projekt, który optymalnie wykorzysta te ograniczenia.
W związku z usytuowaniem siedziby firmy w pobliżu lotniska zdecydowano o instalacji 3600 specjalnych paneli monokrystalicznych o wysokiej zdolności antyrefleksyjnej. Dzięki temu całość wygląda z góry jak jednolita, czarna tafla. W marcu 2019 roku SPLAST uzyskał zgodę na budowę, a już w czerwcu tego samego roku w Krośnie nastąpiło włączenie instalacji o mocy 1116 kWp, w całości wykorzystywanej na wewnętrzne potrzeby zakładu produkcyjnego, gdzie funkcjonuje ponad 20 linii produkcyjnych. W pierwszym pełnym roku funkcjonowania z farmy pozyskano 1200 MWh energii.
Pełna wersja artykułu jest dostępna w kwartalniku AutomotiveSuppliers.pl review 3/2022.
Pobierz kwartalnik |
Archiwalne wydania „AutomotiveSuppliers.pl review” są dostępne bezpłatnie w serwisie AutomotiveSuppliers.pl (dla subskrybentów).