Produkcja sprzedana
Po trzech kwartałach 2023 r. produkcja sprzedana w grupie PKD 29 (produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep) osiągnęła poziom 174,5 mld złotych, o 17,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. - To nowy rekord dla tego okresu roku - podkreśla Rafał Orłowski, Partner w AutomotiveSuppliers.pl. - Warto zaznaczyć, że przez trzy kwartały tego roku produkcja sprzedana jest wyższa niż w całym 2021 roku (166,5 mld złotych).
W grupie firm średnich i dużych (powyżej 49 osób) produkcja sprzedana wyniosła 168,8 mld złotych, o 17,5 proc. więcej niż przed rokiem. Niezmiennie zdecydowaną większość przychodów w tej grupie generują producenci części i akcesoriów (PKD 29.3). Produkcja sprzedana tego typu wytwórców motoryzacyjnych po trzech kwartałach 2022 roku osiągnęła wartość 92,1 mld złotych (+10,5 proc.). Tu także ustanowiony został nowy rekord.
Przeciętne zatrudnienie
Po trzech kwartałach 2023 roku przeciętne zatrudnienie w zakładach produkcyjnych pojazdów, przyczep i naczep oraz części i akcesoriów, zatrudniających więcej niż 9 osób (PKD 29) wyniosło 201,5 tys. W stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku przeciętne zatrudnienie wzrosło o 4,9 tys. (+2,5 proc.). - Przeciętne zatrudnienie stopniowo rośnie już czwarty kwartał z rzędu - mówi Rafał Orłowski, Partner w AutomotiveSuppliers.pl. - Po trzech kwartałach tego roku powróciliśmy do poziomu, który ostatni raz odnotowano ponad trzy lata temu (I półrocze 2020: 201,3 tys.).
W komunikacie, także:
- czy przeciętne zatrudnienie wzrosło we wszystkich grupach producentów motoryzacyjnych?
- jaka jest dynamika i wartość eksportu?
- o ile zwiększył się eksport akumulatorów litowo-jonowych?
Pobierz pełną wersję komunikatu |