Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Spółka Volkswagen Poznań świętuje swoje trzydziestolecie. Firma, która od samego początku swoją główną siedzibę ma w Poznaniu, oficjalnie została zarejestrowana w roku 1993. Zaczynała w budynkach dawnej fabryki Polmo Poznań od zatrudnienia 48 osób i prostego montażu modeli Volkswagen Transporter.

Przez trzy dekady Volkswagen Poznań rozwijał się dynamicznie i dziś w skład spółki wchodzą aż cztery zakłady produkcyjne w trzech lokalizacjach – w Poznaniu, Swarzędzu i w Białężycach k. Wrześni, w których zatrudnienie znajduje 9500 osób.

„Trzydzieści lat temu Volkswagen wybrał Poznań. I z perspektywy lat mogę śmiało stwierdzić, że była to dobra decyzja” – podkreśla Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań. „Początki były skromne, ale przez trzy dekady dynamicznie się rozwijaliśmy i zwiększaliśmy nasze moce produkcyjne. Volkswagen Poznań jest dziś największym producentem samochodów w Polsce. Ten wynik to nasz wspólny sukces – firmy, naszych pracowników, dostawców, władz samorządowych i wszystkich tych, którzy od początku trzymali kciuki za powodzenie naszego przedsięwzięcia - i dodaje "Naszą przyszłością jest elektromobilność, pojazdy autonomiczne i bezemisyjna produkcja, dlatego naszym celem na kolejne lata pozostaje stworzenie solidnych fundamentów dla dalszego rozwoju zakładów i produkcji w pełni elektrycznych samochodów w zakładach Volkswagen Poznań. Jesteśmy już dzisiaj aktywnym uczestnikiem tych przekształceń. Inwestujemy w rozwój odnawialnych źródeł energii, do floty pojazdów ciężarowych obsługujących dostawy do naszego zakładu włączyliśmy pierwszy w pełni elektryczny pojazd ciężarowy, a na poznańskiej Wildzie, powstają podzespoły do elektrycznych samochodów Grupy VW, w tym do najnowszego, dostawczego modelu ID.Buzz.”

Tylko w zeszłym roku linie produkcyjne zakładów Volkswagen Poznań opuściło 226 tys. samochodów, a ich łączna liczba licząc od 1993 roku przekroczyła 4 miliony pojazdów.

„Każdy kamień milowy w historii naszej spółki poprzedzały liczne inwestycje w nową infrastrukturę, nowe hale, nowe zakłady produkcyjne. Inwestycje poczynione przez Volkswagen Poznań na przestrzeni tych trzech dekad wyniosły już ponad 13 miliardów złotych - mówi Agnieszka Olenderek, Członkini Zarządu ds. Finansowych, Zakupów i IT i dodaje „Jednocześnie przez wszystkie te lata konsekwentnie stawialiśmy na coraz większy udział i ilość dostawców części produkcyjnych pochodzących z Polski. Polska jest dzisiaj najważniejszym rynkiem, z którego pozyskujemy aż 58% komponentów do budowy samochodów. Jednocześnie będąc w ścisłej czołówce największych eksporterów w kraju, Volkswagen Poznań odgrywa ważną rolę jako motor polskiej gospodarki.”

Produkowane w Poznaniu i we Wrześni samochody, poprzez koncern, trafiają dzisiaj do 55 krajów na 6 kontynentach. Największym rynkiem zbytu są dla spółki kraje europejskie, przede wszystkim Niemcy, Wielka Brytania, Królestwo Niderlandów, Francja, również nasz krajowy rynek. Ale wśród odbiorców produkowanych w Wielkopolsce samochodów są też rynki egzotyczne, takie jak Nowa Zelandia, Curacao, Hongkong czy Martynika.

Przez trzy dekady działalności Volkswagen Poznań w Wielkopolsce, wyraźnie zwiększył się udział i ilość dostawców części produkcyjnych pochodzących z Polski. Wielu z nich zdecydowało się osiedlić w najbliższym otoczeniu zakładów Volkswagen Poznań. Dzisiaj cztery zakłady produkcyjne zaopatruje 129 dostawców z Polski, w tym 13 z Wielkopolski.

„Fabryka samochodów to nie tylko budynki i maszyny – to przede wszystkim ludzie. 30 lat temu Volkswagen nie tylko wybrał Poznań. 30 lat temu wybrał również Poznaniaków i Wielopolan. Pracujących tu, uczących się, chcących tworzyć przyszłość naszej firmy. Dziś zatrudniając ponad 9500 osób jesteśmy największym pracodawcą w Wielkopolsce” - mówi Jolanta Musielak Członkini Zarządu ds. Personalnych i Organizacji.

Spółka z sukcesem szkoli też nowe kadry, ściśle współpracując ze szkołami branżowymi - z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. Od początku kształcenia w modelu klas patronackich, obie placówki opuściło już niemal 700 absolwentów, z których 90% znalazło pracę w Volkswagen Poznań, w działach odpowiadających danemu zawodowi – np. w dziale montażu, w lakierni, w zakładzie zabudów specjalnych, czy w Odlewni. Bliska współpraca prowadzona jest również z Politechniką Poznańską.

Trzydziestoletnia działalności Spółki zdecydowanie wykracza poza bramy zakładów produkcyjnych. Dostrzegając potrzeby najbliższego otoczenia spółka angażuje się i pomaga wielu instytucjom i organizacjom przede wszystkim z Wielkopolski udzielając wsparcia rzeczowego, finansowego czy fizycznie angażując się w akcje pomocowe czy działania środowiskowe.

„Od samego początku czuliśmy, że obowiązkiem każdego z nas jest solidarne zaangażowanie i pomoc tam gdzie jest ona potrzebna. Mając tą świadomość podjęliśmy jako zarząd Volkswagen Poznań decyzję o przekazaniu pół miliona złotych dla Wielkopolskiego Centrum Pediatrii w Poznaniu na zakup karetki do przewozu chorych dzieci. Wierzymy, że to wsparcie pozwoli zapewnić komfort i bezpieczeństwo najmniejszych pacjentów oraz ich rodziców. Cieszymy się, że możemy pomóc, bo tutaj pracujemy, tutaj mieszkamy i czujemy się częścią tej lokalnej społeczności” mówi Jolanta Musielak, Członkini Zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji

„Z ogromną radością przyjmujemy tak ogromną darowiznę. Kolejna karetka Volkswagen będzie służyła pacjentom z całej Wielkopolski. To szczęście, że możemy liczyć na takie wsparcie, że mamy Was w naszym regionie. Dziękujemy.”- mówi Izabela Marciniak, Dyrektor Naczelny SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

O dobre warunki pracy dla wszystkich pracowników dba wraz z Volkswagen Poznań także reprezentacja pracownicza – związek zawodowy NSZZ „Solidarność”, który także w tym roku świętuje 30 lat nieprzerwanego funkcjonowania w zakładach Volkswagen Poznań.

Jolanta Musielak, Członkini Zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji: „W tym miejscu w imieniu zarządu pragnę podziękować przedstawicielom NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań za lata konstruktywnej współpracy, za stanie na straży pracowniczych praw, z to że skutecznie wypracowywaliśmy decyzje i rozwiązania dotyczące pracowników w ten sposób, by były korzystne dla zatrudnionych, a jednocześnie zapewniały stabilną przyszłość dla naszej firmy.”

Piotr Olbryś, Przewodniczący OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań: „30-lecie Volkswagen Poznaniu to jednocześnie 30-lecie działającej w nim organizacji związkowej, reprezentacji pracowników NSZZ „Solidarność”. Historie przenikają się ze sobą każdego dnia pracy, są zapisane na różnych stronach tych samych kart. Są to karty współdecydowania i współodpowiedzialności. Ostatecznie zabezpieczają one pracowników i konkurencyjność przedsiębiorstwa. W takim modelu można nie tylko tworzyć nowe, atrakcyjne miejsca pracy, ale także wspólnie i razem pokonywać wszelkie kryzysy. Takie podejście doprowadziło tę organizację do tego, że obecnie jest największą w polskim przemyśle. To dzięki tak wspaniałej załodze, kompetencjom, zaangażowaniu Volkswagen Poznań składa się z 4 zakładów. W roku jubileuszu 30-lecia Volkswagena w Poznaniu, powstaje pytanie o przyszłość, jak będą wyglądały kolejne jubileusze. Tylko razem- załoga, przedstawiciele przedsiębiorstwa i pracowników są w stanie ją zabezpieczyć.”
0
Udostępniono
Siemens
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

HQ Plastics
PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o.
ST TRADING Sp. z o.o. (NORM HOLDING)
 Quality Control Innovation System Sp. z o.o.
ABC Colorex Sp. z o.o.
Gergonne Polska  Sp. z o.o.