Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
31 uczniów w Zespole Szkół nr 1 Swarzędzu oraz 12 w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni rozpoczęło naukę w pierwszych klasach patronackich Volkswagen Poznań. Nowością w tym roku szkolnym jest podpisanie porozumień o objęciu patronatem przez VWP uczniów klas technikum.

Podczas sobotniej inauguracji przedstawiciele spółki otrzymali też wyróżnienie za jakość kształcenia od Polsko- Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK).

We wrześniu mija 18 lat, kiedy to producent samochodów ze stolicy Wielkopolski rozpoczął współpracę z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu. W 2016 roku umowę dotyczącą kształcenia zawodowego podpisano również z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. Do tej pory klasy patronackie ukończyło ponad 700 absolwentów, z czego ok. 90 proc. znalazło zatrudnienie w zakładach Volkswagen Poznań. Pracują oni w obszarach produkcyjnych, utrzymania ruchu, czy organizacji pilotażowej – mając bezpośredni wpływ na produkcję pojazdów.

- Ja pracuję w zakładzie we Wrześni, zajmuję się m. in. dokumentacją techniczną - mówi absolwentka Wiktoria Czajka. - Wszystko czego się uczyłam w klasie patronackiej, przełożyło się na pracę. Skończyłam później liceum zaocznie, jestem teraz na trzecim roku studiów inżynierskich. Interesuję się mechaniką i motoryzacją chyba od zawsze - dodaje Wiktoria Czajka.

- Zdecydowana większość absolwentów klas patronackich rozpoczęła pracę w naszych zakładach. To właśnie było naszą ideą, gdy rozpoczynaliśmy projekt dotyczący kształcenia zawodowego - przyznaje Jolanta Musielak, członkini zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji. I dodaje: - Objęcie patronatem uczniów klas z technikum, to kolejny krok w kierunku rozwoju naszej oferty edukacyjnej.

Ciekawe kierunki i praktyki
W Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni uczniowie kształcą się w zawodzie mechanik precyzyjny. Z kolei w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu dostępne są kierunki takie jak: mechatronik (z elementami odlewnictwa), automatyk oraz elektromechanik pojazdów samochodowych. Atutem jest także bogaty program praktyk, odbywają się one w m. in. Szkole Odlewników, czy warsztacie praktycznej nauki zawodu w Centrum Szkoleniowym Volkswagen Poznań w Jasinie. Istnieje także możliwość współpracy z zakładami Volkswagena w Wolfsburgu, Hanowerze, czy Skody w Mlada Boleslav.

- Nie poprzestajemy jednak na pielęgnowaniu tego, co dobrze działa, lecz chcemy odkrywać nowe możliwości - mówi Bogdan Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni. I podkreśla: - Oczywiście, jak wszędzie, decydujący wpływ na kształt naszej współpracy mają ludzie. A takich zaangażowanych i ambitnych nie brakuje w obydwu instytucjach.

Nauka w klasach patronackich kończy się polskim egzaminem zawodowym. Uczniowie mają też możliwość weryfikacji przed Polsko - Niemiecką Izbą Przemysłowo - Handlową AHK. Pozytywny wynik uprawnia do wykonywania zawodu w wielu państwach Unii Europejskiej.

Nagroda za jakość
W sobotę, w Centrum Szkoleniowym VWP, zawarto porozumienia o objęciu patronatem klas technikum. W ZS nr 1 w Swarzędzu chodzi o kolejną klasę – technik robotyk. Z kolei z ZSP we Wrześni jest to początek współpracy w ramach technikum, VWP objął patronatem uczniów klasy technik elektronik.
Umowy, oprócz członków zarządu VWP, podpisały dyrekcje szkół oraz starosta powiatu poznańskiego - Jan Grabkowski. Podczas sobotniej inauguracji przedstawiciele zarządu spółki Volkswagen Poznań otrzymali również wyróżnienie za jakość nauki w klasach patronackich. Z rąk dr Larsa Gutheila, dyrektora generalnego AHK odebrała je prezeska Stefanie Hegels.

- Volkswagen Poznań jest wzorem do naśladowania oraz inspiracją dla wszystkich firm, które chcą zaangażować się w kształcenie zawodowe. Dobrym zwyczajem izb organizujących szkolenia jest wręczanie najlepszym firmom szkoleniowym certyfikatu potwierdzającego doskonałą jakość szkoleń. Jest to pierwsze takie wyróżnienie w Polsce - powiedział dr Lars Gutheil.
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Craemer GmbH
CVGS Sp. z o.o. Sp. k.
GABEC
LINEX Sp. z o.o.
Gumitex Sp. z o.o. Sp.k.
Zakłady Metalowe „Postęp” S.A.