Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Elemental Strategic Metals, spółka należąca do Grupy Elemental Holding, podpisała porozumienie z ProLogium Technology w sprawie możliwości współpracy w zakresie recyklingu akumulatorów litowych ze stałym elektrolitem (ang. solid-state batteries).

Obie spółki planują obecnie stworzenie platformy recyklingu akumulatorów litowych (solid state) w Europie w celu wzmocnienia europejskiego ekosystemu łańcucha wartości akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Na mocy podpisanego porozumienia Elemental Strategic Metals zostanie jednym z preferowanych dostawców usług recyklingowych dla ProLogium Technology. Oznacza to, że azjatycki producent akumulatorów litowych będzie dostarczał w pierwszej kolejności do polskiej spółki recyklingowej zużyte akumulatory litowe oraz swoje odpady produkcyjne w celu ich recyklingu. Ponadto obie firmy planują także współpracę przy projektach badawczo-rozwojowych nad opracowaniem nowych technologii recyklingu akumulatorów litowych ze stałym elektrolitem produkowanych przez ProLogium.

- Akumulatory do pojazdów elektrycznych to jeden z najważniejszych obecnie obszarów światowej gospodarki. Należy przy tym pamiętać, że zasoby metali rzadkich wykorzystywanych do ich produkcji są ograniczone. Dlatego konieczna jest bliska współpraca pomiędzy ich producentami a przedsiębiorstwami zajmującymi się recyklingiem. Jestem przekonany, że planowana współpraca między naszymi firmami przyniesie w przyszłości korzyści dla obu stron. Mam też nadzieję, że wspólne prace badawcze zaowocują nowymi rozwiązaniami, które znajdą zastosowanie na rynku akumulatorów - podsumował Michał Zygmunt, Prezes Zarządu Elemental Strategic Metals.

- Celem ProLogium jest stworzenie przyjaznego dla środowiska przemysłu produkcji akumulatorów. Pomoże to poprawić zarówno efektywność energetyczną, jak i efektywność wykorzystywania zasobów a także zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i lepiej chronić środowisko. Zarówno recykling zużytych akumulatorów, jak i jakość uzyskanych w ten sposób surowców mają krytyczne znaczenie dla całego przemysłu produkcji akumulatorów. Współpraca z Elemental Strategic Metals jest ostatnim elementem planu ProLogium służącego zapewnieniu kompletności łańcucha wartości sektora produkcji pojazdów elektrycznych - powiedział Vincent Yang, Prezes i Dyrektor Zarządzający ProLogium Technology.

Wartości związane z ekoodpowiedzialnością są niezwykle istotne dla obu firm. Planowana współpraca może przynieść pozytywny wpływ na środowisko poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i śladu węglowego. Istotnym elementem tej współpracy są także potencjalne korzyści dla klientów dzięki możliwemu obniżeniu kosztów produkcji akumulatorów.

Elemental Strategic Metal to spółka należąca do Grupy Elemental Holding, która jest globalnym liderem recyklingu metali strategicznych: platynowców, metali szlachetnych oraz metali wykorzystywanych do produkcji baterii i akumulatorów. Grupa realizuje obecnie w Zawierciu projekt budowy zakładu recyklingu i rafinacji zużytych akumulatorów i baterii litowo-jonowych pochodzących z pojazdów elektrycznych, laptopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń. Zakład w Zawierciu budowany jest w oparciu o najwyższe standardy środowiskowe, a jego celem jest wspieranie odpowiedzialnego zarządzania ograniczonymi zasobami w oparciu o gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ) poprzez strategiczny recykling. Współpraca z ProLogium została podjęta w ramach unijnego programu wspierającego ważne projekty stanowiące przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania, tzw. mechanizmu IPCEI (Important Projects of Common European Interest).

ProLogium aktywnie poszukuje możliwości współpracy ze strategicznymi partnerami w celu stworzenia silnego łańcucha wartości produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. W tym roku do rady dyrektorów ProLogium dołączył jako udziałowiec Mercedes-Benz, globalny lider produkcji samochodów luksusowych, który zawarł z ProLogium umowę o współpracy technologicznej w celu opracowania ogniw akumulatorowych do pojazdów elektrycznych nowej generacji. W maju koreańska grupa POSCO Holdings jako inwestor podpisała z ProLogium umowę na opracowanie i dostarczenie materiałów katodowych i anodowych oraz stałego elektrolitu, które są potrzebne do produkcji następnej generacji akumulatorów litowych ProLogium. Z kolei w czerwcu porozumienie o współpracy w zakresie stworzenia systemów akumulatorów litowych podpisał z ProLogium wiodący międzynarodowy dostawca usług w zakresie sprzętu i oprogramowania do pojazdów i układów napędowych - FEV. Natomiast w październiku zawarte zostało porozumienie z europejskim producentem ogniw do akumulatorów do pojazdów elektrycznych ACC w sprawie połączenia sił w nowym strategicznym partnerstwie z ProLogium w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Spółka ProLogium powstała w 2006 roku i jest innowacyjnym przedsiębiorstwem energetycznym, którego działalność koncentruje się na prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych nad akumulatorami nowej generacji do pojazdów elektrycznych, a także do produktów przeznaczonych dla konsumentów i dla przemysłu oraz ich produkcji. ProLogium jest obecnie jedynym producentem akumulatorów litowych ze stałym elektrolitem (ang. solid-state batteries) na świecie, który udowodnił swoją gotowość i zdolność do ich produkcji na skalę masową. Autorskie technologie opracowane przez ProLogium obejmują 600 patentów zgłoszonych i przyznanych na całym świecie. Pilotażowa zautomatyzowana linia produkcyjna firmy ProLogium wyprodukowała prawie 8000 ogniw próbnych do akumulatorów litowych dla międzynarodowych producentów OEM (Original Eguipment Manufacturers) z branży motoryzacyjnej w celu przeprowadzenia testów i opracowania modułów. Od drugiej połowy 2023 roku skala produkcja w pierwszej gigafabryce firmy ProLogium, która zostanie uruchomiona w 2023 roku, będzie znacząco zwiększana, by przyspieszyć rozbudowę mocy produkcyjnych firmy na głównych rynkach na całym świecie.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Deltax Programming Sp. z o.o.
Etisoft Sp. z o.o.
T.ERRE POLSKA Sp. z o.o.
Impel Group
YETICO S.A.
PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o.