Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
Pojazdy autonomiczne, systemy informacyjno-rozrywkowe oraz inteligentna elektronika - współcześni konsumenci oczekują od swoich samochodów najnowocześniejszych funkcji i najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Przemysł motoryzacyjny rozwija się więc dynamicznie, a innowacje są w nim bardzo pożądane. 


Producenci mogą jednak stracić, jeśli nie zoptymalizują wewnętrznych procesów do nowego tempa i nie zdigitalizują łańcuchów dostaw. Coraz więcej firm sięga więc po elastyczne technologie chmurowe, aby zmodernizować posiadaną infrastrukturę.

Internet rzeczy (IoT) stał się już standardem w branży motoryzacyjnej. Nawet 80 procent współczesnych samochodów osobowych może być obecnie podłączonych do sieci. Umożliwia to między innymi korzystanie ze spersonalizowanych i zaawansowanych funkcji, takich jak interaktywne systemy nawigacji czy asystenci jazdy. Jednak technologie chmurowe oznaczają korzyści nie tylko dla produktu końcowego i konsumenta. Ze zwiększonej łączności korzystają także producenci i dostawcy. Wysoka skalowalność oferowana przez chmurę pozwala bowiem zoptymalizować procesy produkcyjne i logistyczne.

Znaczenie łańcucha dostaw
Podstawą wydajnej produkcji jest sprawnie działający łańcuch dostaw. Dostawcy dostarczają producentom szeroką gamę komponentów – od prostych części po skomplikowany sprzęt i oprogramowanie. Tym ważniejsze jest więc zbudowanie przemyślanej sieci dostawców w oparciu o strategiczny plan zaopatrzenia. Ścisła współpraca i wgląd w łańcuch dostaw w czasie rzeczywistym zwiększają zaufanie do procesów logistycznych, a nawet zwiększają ich wydajność.

W tym kontekście zwrot z inwestycji (ROI) dostawców staje się coraz ważniejszy dla łańcucha dostaw. Tyle, że współcześnie nie liczą się już tylko tradycyjne parametry, takie jak koszty. Strategiczny wybór wiarygodnych i znanych dostawców także przyczynia się do zwiększenia lojalności klientów. Oceniając ryzyko i rentowność swoich dostawców, na przykład za pomocą macierzy Kraljica czy kart wyników dostawców, firma buduje zaufanie do posiadanego łańcucha dostaw, a tym samym swoją pozycję na rynku.

Reagowanie na popyt w czasie rzeczywistym
Przejrzystość uzyskiwana dzięki aktualnym strumieniom danych i ocenie w czasie rzeczywistym pomaga zarówno producentom, jak i dostawcom, sprawnie reagować na zmieniającą się sytuację w zakresie popytu. Dzięki temu mogą oni kontrolować koszty i marże oraz na czas dostosowywać się do nowych trendów. Producenci z wyprzedzeniem rozpoznają przerwy w łańcuchu wartości i mogą wcześniej reagować na zakłócenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Jest to możliwe m.in. w związku z koncepcją zwizualizowanego łańcucha dostaw. Dzięki wykorzystaniu technologii chmurowych można wyświetlać związane z nim informacje w czasie rzeczywistym w różnych lokalizacjach. W ten sposób wszystkie zaangażowane strony mają stały wgląd w bieżące wydarzenia.

Na tym etapie wskazane jest także stosowanie systemów zapewniających jednolitą przejrzystość w całym łańcuchu dostaw. Usprawniają one współpracę między producentami i dostawcami, a tym samym zwiększają wydajność wszystkich etapów pracy. Po osiągnięciu pełnej przejrzystości, w ramach tych procesów można również rozszerzyć łańcuch dostaw. Na przykład producenci mogą uwzględniać w planowaniu potrzeby konsumentów końcowych i opracowywać nowe modele usług lub działalności. Dzięki połączeniu z chmurą dostosowanie procesów jest możliwe dla wszystkich zaangażowanych stron w odpowiednim dla nich czasie.

Globalne standardy jakości w całym łańcuchu dostaw
Narzędzia do współpracy (z łącznością w chmurze) stanowią ważną podstawę zoptymalizowanych procesów. Za pomocą tych rozwiązań można zarządzać złożonością łańcuchów dostaw i podnosić jakość produktu końcowego. Jednocześnie menedżerowie ds. jakości mogą digitalizować procesy, standaryzować rodzaje audytów w całej firmie i szybko identyfikować potencjalne problemy. Systemy te w sposób ciągły gromadzą dane, przechowują je w chmurze i umożliwiają wielofunkcyjny dostęp oraz ocenę dla wszystkich zainteresowanych stron. Na podstawie zebranych danych można analizować wszystkie procesy i podejmować świadome decyzje.

W rezultacie narzędzia współpracy wykorzystujące najnowocześniejszą technologię chmurową wspierają rozwój godnych zaufania i globalnych sieci dostaw. Co więcej, dzięki możliwości zwinnego działania i skalowalności łańcucha dostaw wspomagają proces zwiększania pozycji rynkowej danego producenta. W połączeniu z narzędziami oceny, takimi jak karty wyników, można łatwo wdrożyć wspólne standardy kontroli jakości (APQP, MMOG, kontrola audytowa) oraz systemy zarządzania jakością (QMS). W ten sposób firmy zyskują pewność, że ich dostawcy spełniają najwyższe standardy, a poszczególne elementy łańcucha logistycznego są optymalnie skoordynowane.

Wnioski
Przejście z infrastruktury informatycznej on-premises na strategię chmury unowocześnia wiele procesów w przedsiębiorstwach. Poprawia także sprawność łańcucha dostaw. Łączność w chmurze zapewnia dostawcom i partnerom handlowym na całym świecie dostęp do centralnych informacji o łańcuchu dostaw. Dzięki temu firmy mogą łatwiej skalować swoje procesy produkcyjne i logistyczne oraz szybciej reagować na nagłe zmiany popytu. W efekcie są dobrze przygotowane na rosnące tempo innowacji w przemyśle motoryzacyjnym.

Infor jest Partnerem Branżowym tegorocznego 11. Forum MotoSolutions. Zagadnienie reakcji na zakłócenia, transformacji cyfrowej i łańcucha dostaw XXI wieku będzie tematem prelekcji dr Henninga Dransfelda w I dniu konferencji.

infor motosolutions


Bliższe informacje o Forum są dostępne na www.motosolutions.pl lub pod tel. 22 215-05-05 i mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

YETICO S.A.
Gumitex Sp. z o.o. Sp.k.
VEOLIA Water Technologies Sp. z o.o.
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
Gotec Plastics Polska sp. z o.o.
EJOT Polska Sp. z o.o. Sp. k.