Polacy po raz 14. wybrali najatrakcyjniejszych pracodawców. Według badania Randstad Employer Brand Research 2024, najwyżej uplasowały się firmy z branży motoryzacyjnej. Pierwsze miejsce zajęła firma Volvo Polska, która w ubiegłym roku uplasowała się poza podium.
Kompania Piwowarska zanotowała najbardziej spektakularny wzrost i uplasowała się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zajęła Toyota Motor Manufacturing Poland. Ankietowani w badaniu oceniali firmy na podstawie wielu czynników, które według nich w największym stopniu decydują o atrakcyjności pracodawcy. W badaniu wzięło udział blisko 6,8 tysięcy respondentów w wieku od 18 do 64 lat, osób pracujących, uczących się lub poszukujących zatrudnienia.
Zmiana lidera
W tym roku widoczny jest zdecydowany wzrost atrakcyjności firm z branży motoryzacyjnej. Zarówno pierwsze, jak i trzecie miejsce zajęli liderzy produkcji rozwiązań transportowych. W ubiegłym roku Volvo Polska było poza pierwszą trójką. Tym razem uplasowało się na pierwszym miejscu. Analogicznie Toyota Motor Manufacturing Polska osiągnęła wzrost o trzy punkty w górę, z 6 pozycji na trzecią. Jednak największą zmianę odnotowała Kompania Piwowarska, która w ubiegłym roku była poza pierwszą dziesiątką, a w tym roku zajęła drugie miejsce.
W pierwszej dziesiątce znalazły się: 4 firmy motoryzacyjne, firma działająca w sektorze spożywczym, 1 z sektora nowoczesnych technologii, 1 związana z branżą lotniczą, przedsiębiorstwo medyczne, przedsiębiorstwo z branży produkcyjnej i z branży energetycznej.
Laureaci Randstad Employer Brand Research 2024:
1. Volvo Polska
2. Kompania Piwowarska
3. Toyota Motor Manufacturing Poland
4. Volkswagen Poznań
5. Fujitsu Technology Solutions
6. Stellantis
7. PGE Polska Grupa Energetyczna
8. Neuca
9. LS Airport Services
10. Grupa Saint-Gobain w Polsce
Mocna trójka
Spośród firm, które znalazły się na podium, respondenci we wszystkich przypadkach docenili ich dobrą sytuację finansową. Marki motoryzacyjne wyróżniała też, zdaniem badanych pracowników, dobra reputacja. Kompania Piwowarska dostała też wysokie noty za oferowaną stabilność zatrudnienia, a Toyota Motor Manufacturing Poland - za atrakcyjne wynagrodzenie i benefity.
Pod względem dobrej sytuacji finansowej pracownicy, którzy wzięli udział w badaniu, najlepiej ocenili firmę E.ON, a stabilność zatrudnienia najmocniej dostrzegają w Polskiej Spółce Gazownictwa. W tej kategorii zresztą najwyższe miejsca zajmują spółki skarbu państwa. Według respondentów największe możliwości rozwoju zawodowego zapewnia Atos Poland Global Services, przyjazną atmosferę pracy oraz równowagę między życiem prywatnym i zawodowym – E.ON. Pod względem atrakcyjności wynagrodzenia liderem jest KGHM Polska Miedź, interesująca treść pracy najmocniej doceniana jest w firmie Toyota Motor Manufacturing Poland, lokalizacja miejsca pracy - w sieci Rossmann, a zaangażowanie społeczne i troska o środowisko - w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych (TZMO SA).
Różnice demograficzne
Liderem zestawienia wśród mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu, jest Fujitsu Technology Solutions, a wśród kobiet E.ON. Badani z pokolenia Z najwyżej ocenili Maspex Wadowice, milenialsi – Kompanię Piwowarską, pokolenie X – firmę IT Atos Poland Global Services, a pokolenie powojennego wyżu demograficznego – Signify.
Polska
Znamy najbardziej atrakcyjnych pracodawców w Polsce wg uczestników badania Randstad Employer Brand Research 2024
- Szczegóły
- Autor: Randstad