Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Alians Renault-Nissan poinformował o 16-procentowym wzroście efektu synergii w 2016 roku w porównaniu z 2015 rokiem.

Dzięki wiodącej współpracy w branży samochodowej francuskie i japońskie firmy Aliansu osiągnęły oszczędności, doprowadziły do wzrostu przychodów oraz wprowadziły metody obniżania kosztów.

Wartość zeszłorocznych synergii zrealizowanych przez Alians wzrosła do 5 mld euro, z 4,3 miliardów euro w 2015 roku. Połączenie działów zakupów, projektowania i produkcji przyczyniło się w największym stopniu do poprawy efektów synergii o 700 milionów euro.

- Rozwijająca się współpraca w ramach Aliansu przynosi zdecydowane korzyści jego członkom i znajduje odzwierciedlenie w ekonomii skali, przełomowych technologiach i innowacjach, którymi dzielą się Renault i Nissan - stwierdził Carlos Ghosn, prezes Aliansu Renault-Nissan. - W 2018 roku zamierzamy osiągnąć synergie rzędu 5,5 mld euro, nie uwzględniając wkładu Mitsubishi Motors, naszego nowego partnera w Aliansie.

Wraz z dołączeniem do Aliansu koncernu Mitsubishi Motors, który pod koniec 2016 roku stał się jego trzecim pełnoprawnym członkiem, roczna sprzedaż osiągnęła 10 milionów pojazdów. Dołączenie Mitsubishi Motors nastąpiło dwa lata po zacieśnieniu partnerskiej współpracy pomiędzy Renault i Nissanem. Polegała ona na połączeniu czterech kluczowych funkcji: projektowania, zarządzania produkcją i łańcuchem dostaw, zakupów i zasobów ludzkich. Wspólnymi funkcjami kieruje wiceprezes wykonawczy Aliansu.

- Obserwujemy obecnie namacalne rezultaty zaawansowanej konwergencji - dodał Carlos Ghosn. - Rosnące synergie pomagają firmom Renault, Nissan, a teraz także Mitsubishi Motors w osiąganiu celów finansowych i zapewniają klientom lepszą jakość samochodów w nowej erze mobilności.

Oczekuje się, że w tym roku członkowie Aliansu wprowadzą kolejne technologie następnej generacji w dziedzinie pojazdów elektrycznych, autonomicznych oraz wyposażonych w mobilne technologie, a także zwiększą wykorzystanie wspólnych platform, układów napędowych oraz innych części dla zapewnienia konkurencyjności i określenia nowych synergii.

W kwietniu 2017 roku Alians utworzył jednostkę biznesową lekkich pojazdów dostawczych, która zapewni dodatkowe efekty synergii w segmencie samochodów dostawczych i małych samochodów ciężarowych. Nowa jednostka pozwoli na maksymalny wspólny rozwój produktów oraz produkcję, współdzielenie technologii i ograniczenie kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu zróżnicowania marek członków w ramach Aliansu.

Oczekuje się, że po dołączeniu Mitsubishi Motors, Alians będzie generować dodatkowe efekty synergii dzięki wspólnym zakupom i logistyce, a także pogłębionej lokalizacji, wspólnemu korzystaniu z zakładów, wspólnym platformom pojazdowym, wymianie technologii i zwiększeniu łącznej obecności na dojrzałych i wschodzących rynkach.

Mitsubishi Motors ma wesprzeć wiedzę fachową Aliansu w takich dziedzinach, jak pojazdy elektryczne hybrydowe typu plug-in, pick-upy, lekkie ciężarówki i SUV-y, jak również wzmocnić obecność na rynku w regionie ASEAN.  

Wspólna platforma modułowa
Architektura wspólnej platformy modułowej (CMF) opiera się na pięciu podstawowych zestawach komponentów lub modułów, którymi konstruktorzy mogą się wymieniać i tworzyć setki wariantów większości marek Aliansu.

Od wprowadzenia w 2013 roku platformy CMF, Alians uzyskał znaczące korzyści. Renault Kwid, którego sprzedaż w Indiach rozpoczęła się w 2015 roku, było pierwszym modelem Aliansu zbudowanym z wykorzystaniem platformy CMF-A w najmniejszym i najbardziej przystępnym cenowo segmencie rynku motoryzacyjnego. W zeszłym roku Nissan wprowadził na rynek indyjski model Datsun redi-GO oparty na tej samej architekturze CMF-A. Samochody te mają ponad 60% wspólnych części, oferując klientom zupełnie odmienne doświadczenie marki.

W 2016 roku wraz z debiutem nowego Renault Scénic oraz nowego Mégane, Alians zakończył wdrażanie wszystkich modeli samochodów opartych na platformie CFM-C/D. Pozostałe modele Aliansu produkowane z wykorzystaniem architektury CFM-C/D to: Nissan Rogue, Qashqai i X-Trail, nowe Renault Espace, Kadjar i Talisman.

Do 2020 roku Alians planuje budowę 70% wszystkich pojazdów na bazie platformy CMF. Oczekuje się, że przyczyni się to do nawet 30-procentowych oszczędności kosztów zakupów i zmniejszy koszty projektowania nawet o 40%.

Produkcja krzyżowa i współdzielone platformy
Główną siłą napędową synergii produkcyjnych jest nadal produkcja krzyżowa pojazdów, która umożliwia Renault, Nissanowi i Mitsubishi konstruowanie pojazdów w zakładach pozostałych marek, znajdujących się bliżej miejsca ich sprzedaży. To również jest sposób na lepsze wykorzystanie zakładów przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów stałych.

Produkcja nowego Nissana Micra rozpoczęła się w fabryce Renault we Flins, we Francji w 2016 roku. Nissan wykorzystuje doświadczenie zakładu w budowaniu wysokiej jakości hatchbacków z segmentu B. Nowa Micra zbudowana jest na zmienionej i zaktualizowanej platformie V z układami napędowymi takimi jak w Clio.

Jeszcze w tym roku Nissan rozpocznie produkcję pick-upa Renault Alaskan w swoim zakładzie w Barcelonie, w Hiszpanii.

Alians Renault-Nissan
Alians Renault-Nissan powstał w wyniku nawiązania strategicznej współpracy pomiędzy Grupą Renault z siedzibą we Francji oraz firmami Nissan Motor i Mitsubishi Motors z siedzibami w Japonii. W 2016 roku trzej producenci sprzedali 9,96 mln samochodów w blisko 200 krajach, czyli więcej niż co dziewiąty samochód na świecie. Alians nawiązał również strategiczną współpracę z innymi producentami samochodów, jak niemiecki Daimler i chiński Dong Feng. Alians posiada także większościowe udziały w spółce joint venture kontrolującej AVTOVAZ, największego producenta samochodów osobowych w Rosji. Alians jest także liderem na rynku samochodów o zerowej emisji i prowadzi prace nad zaawansowanymi technologiami umożliwiającymi autonomiczną jazdę oraz usługi mobilne w gamie samochodów przystępnych cenowo dla wszystkich klientów.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

YETICO S.A.
ISRINGHAUSEN Sp. z o.o.
Gumitex Sp. z o.o. Sp.k.
Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o.
FABER CNC
PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o.