Mercedes-Benz współpracuje z Ontario Vehicle Innovation Network (OVIN) – lokalną siecią innowacji w pojazdach, sztandarową inicjatywą rządu Ontario dla sektorów motoryzacji i mobilności.
Celem jest rozszerzenie działalności w zakresie tworzenia i wyszukiwania startupów w Ameryce Północnej oraz promowanie komercjalizacji motoryzacyjnych innowacji. Program inkubatorów OVIN będzie koncentrował się na identyfikowaniu i wspieraniu innowacji w dziedzinach oprogramowania oraz sztucznej inteligencji, a także przyszłościowych komponentach i napędzie elektrycznym. Współpracując ze startupami w ramach OVIN, Mercedes-Benz pomoże w realizacji obiecujących projektów, zapewniając specjalistyczną wiedzę i możliwości testowania poszczególnych rozwiązań. Wybrane projekty skorzystają również z zasobów międzynarodowego akceleratora Mercedes-Benz – STARTUP AUTOBAHN. Co więcej, firma zamierza rozpocząć współpracę badawczą z Uniwersytetem w Waterloo w Ontario, skupiając się na obliczeniach neuromorficznych na potrzeby rozwoju zautomatyzowanej jazdy. Ten krok uzupełnia szereg działań badawczo-rozwojowych, które Mercedes-Benz już teraz prowadzi w Kanadzie.
„Innowacja jest częścią DNA Mercedes-Benz. Otwarte innowacje jako komponent naszej globalnej strategii badawczo-rozwojowej zapewniają nam szybki i bezpośredni dostęp do najnowszych pomysłów oraz osiągnięć na całym świecie. Dlatego z przyjemnością wzmacniamy naszą działalność w Kanadzie i jako partner założycielski dołączamy do programu inkubatorów OVIN. W tym szybko zmieniającym się środowisku stanowi to kolejny ważny kanał, pomocny w opracowywaniu ekscytujących produktów przyszłości i podnoszeniu jakości obsługi klienta dzięki nowym technologiom” – skomentował Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG, dyrektor ds. technologii, rozwoju i zakupów.
Współpraca naukowa i udział w programie inkubatorów OVIN to najnowsze inicjatywy prowadzone w ramach porozumienia firmy z rządem Kanady, podpisanym w 2022 r. Jego celem jest wzmocnienie współpracy w całym łańcuchu wartości samochodów elektrycznych. Dzięki partnerstwu z rządem Ontario i wsparciu OVIN producent luksusowych aut przyspiesza rozwój technologii i wzmacnia swoje lokalne zaangażowanie; bazuje przy tym na międzynarodowej renomie Ontario jako centrum rozwoju i podkreśla znaczenie tej prowincji dla globalnej sieci innowacji Mercedes-Benz.
Koncepcja otwartych innowacji czerpie pomysły, inspiracje i technologie od szerokiej gamy zewnętrznych źródeł oraz partnerów. To podejście jest od dawna ugruntowane w strategii Mercedes-Benz, wzbogacając i uzupełniając wewnętrzne prace badawczo-rozwojowe firmy na całym świecie. „Nowe partnerstwo pomiędzy Ontario Vehicle Innovation Network a Mercedes-Benz będzie znaczącym impulsem dla sektorów motoryzacji i mobilności w naszej prowincji. Łącząc najlepsze talenty z branży, prowadzenie badań oraz kontakty z przedsiębiorcami, wspieramy innowacje, które wzmocnią naszą gospodarkę, stworzą dobre miejsca pracy i pozwolą dalej pozycjonować Ontario jako lidera w dziedzinach technologii motoryzacyjnych i pojazdów elektrycznych przyszłości” – powiedział Doug Ford, premier Ontario.
„Ponieważ celem Ontario na kolejną dekadę jest wzrost w sektorach motoryzacji i mobilności, musimy dalej wspierać talenty oraz potencjał innowacji i pogłębiać ekspercką wiedzę. Inkubatory OVIN budują solidne podstawy dla kolejnego pokolenia innowatorów, zapewniając jasną ścieżkę od badań i rozwoju do komercjalizacji i industrializacji (rozwiązań), we współpracy z wiodącymi instytucjami szkolnictwa wyższego w Ontario oraz głównymi graczami z branży. Platforma dodatkowo umocni fundamenty zrównoważonego wzrostu gospodarczego sektora i całej prowincji” – powiedział Raed Kadri, szef OVIN.
Mercedes-Benz współpracuje z inkubatorami OVIN, aby przyspieszyć identyfikację obiecujących startupów i wesprzeć komercjalizację technologii
W fazie pilotażowej program inkubatorów OVIN przeprowadzi rozpoznanie startupów w celu zidentyfikowania lokalnych możliwości istotnych dla obszarów badań Mercedes-Benz. Program ma umożliwić startupom nawiązanie współpracy z przemysłem i stworzenie łańcucha firm, których wzrost można katalizować. OVIN i Mercedes-Benz wspólnie zredukują później początkową, długą listę startupów w ramach procesu oceny i wybiorą szereg indywidualnych projektów, które będą mogły zweryfikować swoje koncepcje w oparciu o zasoby Mercedes-Benz. Inkubatory OVIN dołączają do rosnącej międzynarodowej sieci regionalnych programów realizowanych z pomocą platformy otwartych innowacji Mercedes-Benz STARTUP AUTOBAHN. Ta globalnie skomunikowana, lokalnie prowadzona inicjatywa ma na celu maksymalizację puli pomysłów, innowacji i technologii, które mogą wpłynąć na przyszłe produkty Mercedes-Benz. Kolejna faza inkubatorów OVIN będzie dążyć do poszerzenia swojego zasięgu dzięki dołączeniu kolejnych partnerów z sektora przemysłowego i środowiska akademickiego.
Współpraca z Uniwersytetem w Waterloo: pomoc w rozwoju badań w dziedzinie obliczeń neuromorficznych
Mercedes-Benz i Uniwersytet w Waterloo podpisały porozumienie o współpracy przy badaniach w dziedzinie obliczeń neuromorficznych, prowadzonych przez profesora Chrisa Eliasmitha. Porozumienie koncentruje się na opracowaniu algorytmów dla zaawansowanych systemów wspomagania jazdy. Poprzez naśladowanie funkcjonalności ludzkiego mózgu obliczenia neuromorficzne mogą znacznie poprawić obliczenia sztucznej inteligencji (AI), czyniąc je szybszymi i bardziej energooszczędnymi. W ramach dostępnego zasięgu pojazdu systemy bezpieczeństwa mogłyby na przykład wykrywać znaki drogowe, pasy ruchu i obiekty znacznie skuteczniej, nawet przy słabej widoczności, i reagować szybciej. Obliczenia neuromorficzne mają potencjał zmniejszenia ilości energii wymaganej do przetwarzania danych na potrzeby autonomicznej jazdy o 90% w porównaniu z obecnymi systemami.
„U podstaw naszego sukcesu jako największej kanadyjskiej szkoły inżynierskiej leży współpraca z przemysłem. Zdajemy sobie sprawę, że partnerstwa badawcze z firmami takimi jak Mercedes-Benz dają możliwości bezpośredniego stosowania i testowania wyników naszej pracy, a jednocześnie pozwalają przybliżać naszym studentom najwyższe standardy obowiązujące w przemyśle” – powiedziała Mary Wells, dziekan Wydziału Inżynierii na Uniwersytecie w Waterloo.
Współpraca z Uniwersytetem w Waterloo wzbogaca szereg istniejących partnerstw badawczych Mercedes-Benz w zakresie obliczeń neuromorficznych. Jednym z ich celów jest neuromorficzne uczenie się od początku do końca, także rozwijane z myślą o jeździe autonomicznej. Aby w pełni wykorzystać potencjał obliczeń neuromorficznych, Mercedes-Benz tworzy sieć uniwersytetów i partnerstw badawczych. Firma jest na przykład liderem konsorcjum w projekcie NAOMI4Radar finansowanym przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu. Wspólnie z partnerami producent stara się ocenić, w jaki sposób obliczenia neuromorficzne mogą być wykorzystywane do optymalizacji przetwarzania danych z radarów na potrzeby systemów zautomatyzowanej jazdy. Ponadto Mercedes-Benz współpracuje z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Karlsruhe. W tym przypadku działania koncentrują się na kamerach neuromorficznych, znanych również jako kamery oparte na zdarzeniach.
Świat
Mercedes-Benz wzmacnia działania na rzecz otwartych innowacji w Kanadzie i kontynuuje badania nad obliczeniami neuromorficznymi
- Szczegóły
- Autor: Mercedes-Benz