Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
Nissan zaprezentował w zakładach marki w Tochigi linię produkcyjną, zaprojektowaną zgodnie z założeniami inicjatywy Nissan Intelligent Factory.

Ten unikalny projekt ma stanowić wsparcie dla produkcji pojazdów nowej generacji wykorzystujących innowacyjne technologie, a także przyczynić się do realizacji założeń marki w zakresie osiągnięcia neutralności węglowej. Nissan przedstawił również plan działań mających doprowadzić do realizacji tego celu we wszystkich zakładach produkcyjnych marki na całym świecie do roku 2050. Hideyuki Sakamoto, wiceprezes Nissana odpowiedzialny za produkcję i zarządzanie łańcuchem dostaw, powiedział: „Nadszedł czas wielkich zmian dla przemysłu motoryzacyjnego, a globalny problem, jakim są zmiany klimatyczne, stanowi coraz większe wyzwanie, wymagające natychmiastowych działań. Postrzegamy to jako okazję do wykorzystania potencjału monozukuri (produkcji), wpisanego w nasze DNA, a także do opracowywania i zastosowania innowacyjnych technologii, które pozwolą nam sprostać stojącym przed nami wyzwaniom”.

Nissan Intelligent Factory (Inteligentna Fabryka Nissana)

Od momentu powstania firma Nissan nieustannie doskonali swoje umiejętności w zakresie produkcji pojazdów dzięki wysokiej jakości i wydajności procesów produkcyjnych oraz najwyższym umiejętnościom takumi (mistrzów rzemiosła).

Należy jednak pamiętać, że w otoczeniu biznesowym związanym z produkcją zachodzą poważne zmiany. W związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa i poważnym niedoborem siły roboczej, w Japonii pojawiła się konieczność zerwania z tradycyjnymi metodami produkcji wymagającymi dużych nakładów pracy. Pandemia i zmiany klimatyczne to kolejne problemy, z którymi mierzyć się musi przemysł motoryzacyjny. Jednocześnie obserwowane w branży trendy związane z elektryfikacją, inteligentnymi pojazdami i najnowocześniejszymi technologiami w zakresie łączności sprawiają, że konstrukcja i funkcjonalność pojazdów stają się coraz bardziej zaawansowane i złożone.

W odpowiedzi na te potrzeby i trendy Nissan postanowił wdrożyć w zakładzie w Tochigi zmiany zgodne z założeniami inicjatywy Nissan Intelligent Factory. Jej realizacja umożliwi marce:
  1. Wykorzystanie robotów, którym „przekazano” umiejętności mistrzów takumi, do produkcji najwyższej jakości pojazdów nowej generacji;
  2. Stworzenie lepszego środowiska pracy, przyjaznego dla szerokiej rzeszy pracowników oraz
  3. Stworzenie zeroemisyjnego systemu produkcji, a tym samym przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji społeczeństwa.

Zgodnie z planem, jeszcze w tym roku podatkowym w zakładzie w Tochigi zostanie uruchomiona produkcja nowego elektrycznego crossovera Nissana Ariya.

Osiągnięcie neutralności węglowej

Nissan wyznaczył cel neutralności węglowej w działalności spółki oraz cyklu życia jej samochodów do 2050 roku1. Firma dąży do osiągnięcia neutralności węglowej produkcji poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w procesach produkcyjnych w celu zwiększania wydajności montażu samochodów, począwszy od inicjatywy Nissan Intelligent Factory. Nissan będzie starał się również osiągnąć wyższą wydajność w zakresie wykorzystania energii i materiałów w swoich zakładach produkcyjnych. Plany zakładają pełną elektryfikację urządzeń produkcyjnych do 2050 r., co wiąże się z wprowadzeniem najnowocześniejszych technologii produkcji i zmniejszeniem zużycia energii. Aby osiągnąć neutralność węglową w zakładach produkcyjnych, cała zużywana energia elektryczna będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii lub będzie wytwarzana na miejscu przy użyciu ogniw paliwowych wykorzystujących paliwa alternatywne.

„Dzięki globalnemu zasięgowi inicjatywy Nissan Intelligent Factory, która w pierwszej kolejności obejmie fabrykę w Tochigi, będziemy w stanie w sposób bardziej elastyczny, wydajny i skuteczny tworzyć pojazdy nowej generacji, przyczyniając się jednocześnie do współtworzenia bardziej neutralnego węglowo społeczeństwa. Będziemy wprowadzać dalsze innowacje w zakresie technologii produkcyjnych, które mają wpływ na ludzkie życie i przyczynią się do dalszego efektywnego rozwoju marki Nissan” -– powiedział Sakamoto.

###

1. „Cykl życia” obejmuje wydobycie surowców, produkcję, użytkowanie oraz recykling lub ponowne wykorzystanie pojazdów wycofanych z eksploatacji.
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

RADMOT Sp. z o.o.
PILOUS Packaging Polska Sp. z o.o.
Alucrom Sp. z o.o.
Deltax Programming Sp. z o.o.
Impel Group
VEOLIA Water Technologies Sp. z o.o.