Cele sojuszu kapitałowego
Oba koncerny przystąpiły do rozmów o partnerstwie w październiku 2016 roku. 20 marca 2019 roku Toyota i Suzuki ogłosiły, że rozpoczną współpracę w zakresie opracowywania produktów, wdrażania produkcji oraz wzajemnego udostępniania technologii, takich jak technologie zelektryfikowanych napędów Toyoty oraz budowy kompaktowych samochodów Suzuki.
Branża motoryzacyjna znajduje się w momencie transformacji na niespotykaną dotąd skalę, zarówno ze względu na systematycznie zaostrzane regulacje chroniące środowisko, jak również nowe modele biznesowe i zaangażowanie w rozwój mobilności koncernów i start-upów spoza branży motoryzacyjnej. Toyota i Suzuki planują wspólnie zapewnić sobie zrównoważony rozwój i przygotować się na nowe wyzwania, stojące przed motoryzacją. Obie firmy będą zacieśniać współpracę na nowych polach i dzielić się swoimi najlepszymi rozwiązaniami i praktykami, jednocześnie pozostając konkurentami na rynku. Współpraca obejmie m.in. systemy autonomicznego prowadzenia.
Szczegóły współpracy
Aby w pełni rozwinąć i wzmocnić długofalowe partnerstwo, Toyota i Suzuki wejdą w posiadanie akcji partnera.
Toyota nabędzie 24 miliony akcji Suzuki o wartości 96 miliardów jenów, co stanowi 4,94 proc. udziałów w całkowitej liczbie akcji Suzuki na dzień 31 marca 2019 roku. Suzuki zakupi na rynku akcje Toyoty o wartości 48 miliardów jenów. Transakcje zostaną przeprowadzone po uzyskaniu zgody odpowiednich władz.