W przewodniku czytamy, że przemysł samochodowy jest kluczowym filarem gospodarki europejskiej i ma niebagatelne znaczenie dla szerszego ożywienia kontynentu po COVID-19. Obroty generowane przez przemysł samochodowy stanowią ponad 7 proc. całkowitego PKB UE. System motoryzacyjny zapewnia pracę 14,6 milionom Europejczyków, co stanowi 6,7 proc. całkowitego zatrudnienia w Unii Europejskiej.
„Producenci samochodów stoją obecnie w obliczu bardzo silnych przeciwności w następstwie kryzysu koronawirusa, który uderzył w nasz sektor z bezprecedensową siłą” - powiedział Eric-Mark Huitema, dyrektor generalny ACEA. W trosce o kondycję gospodarczą kontynentu wzywamy unijnych i krajowych decydentów do pilnego zwiększenia politycznego, gospodarczego i praktycznego wsparcia dla naszego przemysłu. Nadszedł czas, aby zamienić słowa w czyny i znaleźć pragmatyczne rozwiązania, które pomogą nam przetrwać burzę” - powiedział Huitema.
Zgodnie z danymi zawartymi w przewodniku „The 2020-2021 edition of ACEA's Automotive Industry Pocket Guide”
- Ekosystem przemysłu motoryzacyjny zapewnia pracę 14,6 milionom Europejczyków, co stanowi 6,7% całkowitego zatrudnienia w Unii Europejskiej.
- 2,7 miliona osób zatrudnionych przy produkcji pojazdów w 226 fabrykach w na terenie UE co stanowi 8,5% wszystkich miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym w UE.
- W 2019 roku wyprodukowano w Europie prawie 18 milionów pojazdów, co stanowi 20% światowej produkcji pojazdów.
- 5,6 mln tych pojazdów zostało wyeksportowanych na cały świat, generując w ubiegłym roku nadwyżkę handlową w wysokości 74 mld euro.
- Przemysł samochodowy zdecydowanie najwięcej wydaje na badania i rozwój w UE, inwestując 60,9 miliardów euro rocznie (+ 6,1% w porównaniu z rokiem poprzednim), czyli 29% całkowitych wydatków UE.
- Europa jest również światowym liderem, jeśli chodzi o pojazdy autonomiczne, który odpowiada za jedną trzecią wszystkich globalnych zgłoszeń patentowych.
- Obecnie po drogach Europy porusza się 313 mln pojazdów. Oprócz zapewnienia swobodnego przemieszczania się ludzi i towarów po całym kontynencie, pojazdy te są głównym źródłem dochodów rządowych, przynosząc rocznie ponad 440,4 miliardów euro podatków.
„Jesteśmy zaangażowani we współpracę z decydentami w Brukseli i w państwach członkowskich UE, aby zapewnić przetrwanie i odbudowę naszego sektora - chroniąc w ten sposób miejsca pracy, produkcję i przyszłe inwestycje” - powiedział Eric-Mark Huitema, dyrektor generalny ACEA.