Stokvis Tapes
VIA
Endego
Głosowanie w Radzie Unii Europejskiej w sprawie zakazu sprzedaży aut z silnikami spalinowymi od 2035 r. zostało przełożone – poinformował w piątek rzecznik szwedzkiej prezydencji w UE.

Rzecznik dodał, że państwa unijne „powrócą do tej kwestii we właściwym czasie”. Głosowanie, pierwotnie zaplanowane na wtorek, uznawano za formalność, ponieważ przywódcy krajów unijnych i Parlament Europejski osiągnęły konsensus w tej sprawie w październiku ubiegłego roku.

Jednak niemiecki minister transportu Volker Wissing, ze sprzyjającej przedsiębiorcom FDP, wyraził sprzeciw wobec zakazu sprzedaży na początku tego tygodnia. Argumentował, że Komisja Europejska nie przedstawiła jeszcze uzupełniającego projektu nowych przepisów i nie odpowiedziała, w jaki sposób samochody osobowe i dostawcze napędzane paliwami neutralnymi dla klimatu mogłyby być nadal rejestrowane w UE po 2035 r.
Włochy i Polska pod rękę z Niemcami

Obiecana propozycja była częścią porozumienia osiągniętego latem ubiegłego roku, którego celem było uzyskanie poparcia FDP dla zakazu sprzedaży. Aby zatwierdzić zakaz sprzedaży, 15 z 27 krajów członkowskich UE, które łącznie stanowią co najmniej 65 procent całkowitej populacji wspólnoty, musiałoby głosować za jego przyjęciem. Oprócz Niemiec sprzeciw wobec planów wyraziły ostatnio między innymi Włochy, Polska i Bułgaria.

Warto dodać, że Niemcy są najludniejszym państwem unijnym, podczas gdy Włochy zajmują trzecie miejsce, a Polska piąte. Bez poparcia Niemiec większość reprezentująca 65 procent obywateli UE byłaby mało prawdopodobna..

Więcej w serwisie Deutsche Welle.
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Mar-Mat Sp. z o.o.
LINEX Sp. z o.o.
Promot - Zakłady Metalowe Sp. z o.o.
Solwit S.A.
METCHEM Sp. z o.o.
SAMES Sp. z o.o.