Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
Pracownicy fabryki Porsche w Saksonii świętują szczególny kamień milowy. Dziś z taśmy produkcyjnej zjechało dwumilionowe Porsche zbudowane w Lipsku – to Panamera Turbo E-Hybrid w kolorze Madeira Gold Metallic. Limuzyna o wysokich osiągach, z napędem o mocy 680 KM, jest obecnie w drodze do klienta z Dubaju.

Linia modelowa Panamera powstaje w Lipsku od 2009 r. „Historia sukcesu naszej lipskiej lokalizacji jest ściśle powiązana z Porsche Panamera” - powiedział Gerd Rupp, prezes zarządu Porsche Leipzig GmbH. „Model ten reprezentuje rozwój i zmianę, podobnie jak sama lokalizacja”.

Początkowo, od 2009 r., Panamera była produkowana i lakierowana w ramach Grupy Volkswagen. Zakład montażowy w Lipsku został pierwotnie otwarty w 2002 r., a po rozbudowie i zyskaniu statusu pełnej fabryki mógł zająć się kompleksową budową linii modelowej Panamera. W listopadzie 2013 r. otwarto tu pierwszy zakład wytwarzania nadwozi i lakiernię, a w 2016 r. uruchomiono produkcję drugiej generacji sportowej limuzyny Porsche. „Ekspansja do pełnej fabryki była przełomową decyzją w historii zakładu” – skomentował Rupp. „Jako kompleksowa fabryka produkujemy samochody w całości, od budowy nadwozia po końcowy montaż. Położyło to podwaliny pod projekty nowych samochodów i dalszy rozwój”.

Dziś zakłady Porsche stanowią ważny motor wzrostu gospodarczego w środkowych Niemczech i są tam znaczącym pracodawcą; obecnie fabryka zatrudnia ponad 4400 osób. „Najważniejszy czynnik naszego sukcesu to nasi pracownicy. Bez ich zaangażowania nie bylibyśmy w stanie sprostać wielu wyzwaniom” - dodał Rupp. W ostatnich latach fabryka przekształciła się w centrum eksperckie z zakresu elektromobilności. W przyszłości pozwoli na elastyczną produkcję trzech rodzajów układów napędowych na jednej linii: spalinowych, elektrycznych i hybrydowych.

Inteligentna, ekologiczna i „szczupła” - produkcja w Lipsku odznaczona wieloma nagrodami
Zakłady Porsche w Lipsku zdobyły już wiele nagród, w tym za podejście „inteligentnej fabryki”. Celem było tu najlepsze przygotowanie obiektu i stosowanych procesów na przyszłość - z naciskiem na inteligentne rozwiązania z zakresu cyfrowości oraz łączności. Kluczowym aspektem strategii fabryki jest także zrównoważony rozwój. Obejmuje to wizję zakładów o zerowym wpływie na środowisko - czyli proces produkcyjny, który nie pozostawia śladu ekologicznego.

Lista wyróżnień dla fabryki w Lipsku obejmuje platynową ocenę Niemieckiej Rady Zrównoważonego Budownictwa (DGNB) oraz nagrodę Lean & Green Management Award 2021. W listopadzie zakłady otrzymały renomowany tytuł Fabryki Roku 2023. To jeden z najważniejszych konkursów branżowych na poziomie międzynarodowym, z nagrodą przyznawaną przez firmę konsultingową Kearney wspólnie z wydawcą SV Veranstaltungen i branżowym magazynem „Produktion”.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Takoni Sp. z o.o.
FABER CNC
QualityHUB24
Linde  Material Handling Polska Sp. z o. o.
Galwanizer Sp. z o.o.
Gumitex Sp. z o.o. Sp.k.