Volkswagen wycofuje się z umów zbiorowych, w tym z gwarancji utrzymania miejsc pracy w sześciu zakładach w Niemczech, co zwiększa prawdopodobieństwo zwolnień od przyszłego roku, informuje agencja Reutera.
Koncern z Wolfsburga anulował kilka umów związanych z trzydziestoletnim paktem, który miał chronić zatrudnienie do 2029 roku. Gwarancje wygasną w połowie przyszłego roku. Posunięcia te mają na celu „obniżenie kosztów w Niemczech do poziomu konkurencyjnego”, powiedział w oświadczeniu z 10 września szef działu kadr VW Gunnar Kilian.
Głównym celem działań VW jest jego słabo prosperująca marka samochodów osobowych, której zyski maleją w obliczu powolnie rozwijającego się rynku aut elektrycznego i ograniczania wydatków przez konsumentów. Ponadton producenci samochodów w Europie mają problemy z dotrzymanie kroku Tesli i nowej konkurencji z Chin, na czele z marką BYD.
Jak informuje Reuter cięcia w VW są trudniejsze do przeprowadzenia niż w innych firmach. Połowa miejsc w radzie nadzorczej firmy przypada na przedstawicieli związków zawodowych, a land Dolna Saksonia, który posiada 20 procent udziałów w koncernie, często opowiada się po stronie związkowców.
Volkswagen, który zatrudnia w Niemczech prawie 300 tys., bronił swoich planów zamknięcia zakładów, twierdząc, iż spadająca sprzedaż samochodów spowodowała, że ma o dwa zakłady (jedna fabryka aut i jedna fabryka komponentów) za dużo.
Europa
Niemcy: Volkswagen wypowiada umowy zbiorowe
- Szczegóły
- Autor: Reuters, AutomotiveSuppliers.pl (fot. VW)