Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Pracownik linii produkcyjnej, Dietmar Brauner uważał, że jego 30-letnia kariera zawodowa dobiegła końca po tym, jak nawracające problemy zdrowotne doprowadziły do ograniczenia sprawności barków i nadgarstków. Teraz jednak wykorzystuje całe swoje doświadczenie w szerszym spektrum zadań dzięki nowemu partnerowi - robotowi współpracującemu, któremu nadał przydomek Robbie.

Robbie Cobot został zaprojektowany z myślą o osobach, które nie dysponują pełną sprawnością ruchową, aby wesprzeć je w działaniach, które w innym przypadku byłyby dla takich pracowników trudne lub niemożliwe do wykonania. Po pomyślnym zakończeniu 18‑miesięcznego okresu próbnego Ford zatrudnia Robbiego na stałe, co może skutkować późniejszą instalacją kolejnych cobotów w zakładach produkcyjnych firmy, dzięki czemu zwiększą się możliwości pracy dla bardziej zróżnicowanej grupy osób.

„Z biegiem lat coraz trudniej było mi wykonywać moją pracę. Wtedy pojawił się ten mały robot i dla mnie okazał się jak dodatkowa ręka - bardzo silna dodatkowa ręka” - powiedział Dietmar. „To wszystko zmieniło. Mam nadzieję, że otworzy to drzwi innym, takim jak ja, aby mieli szansę wykonywać lub kontynuować pracę, którą kochają.”

Współpraca

Dietmar i Robbie pracują razem na linii montażowej Forda w Kolonii, w Niemczech, zakładając okrągłe pokrywy silników. Dietmar umieszcza dwie pokrywy w uchwytach i każe Robbiemu podnieść każdą z nich i mocno wcisnąć na miejsce. To precyzyjne zadanie wymaga idealnego ułożenia w otworach, aby Dietmar mógł użyć elektrycznej wkrętarki do zamocowania pokryw, przy czym silnik porusza się wzdłuż linii.


Projekt badawczy Forda miał na celu wykazanie, że osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogą podjąć pracę w zakładach produkcyjnych bez konieczności stosowania urządzeń zabezpieczających lub barier ochronnych. Robbie porusza się tylko po aktywowaniu go przez Dietmara i jest wyposażony w czujniki, które wykrywają, kiedy dłonie lub palce operatora znajdują się w poluj jego pracy.

Nagrodzony projekt badawczy był wspierany przez Uniwersytet RWTH Aachen oraz Landschaftsverband Rheinland (LVR), największego dostawcę usług dla osób niepełnosprawnych w Niemczech, który zapewnił finansowanie w wysokości 372 000 euro.

Wcześniej Ford wprowadził inne coboty, które zostały zaprogramowane, by pomagać pracownikom linii produkcyjnej w skomplikowanych procedurach, jak prace polerskie, wprowadził także samobieżnego robota o nazwie „Survival”.

"Robbie the Cobot pomógł zademonstrować różnorodność zadań, jakie mogą pełnić osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, jeśli zadbamy o zaprojektowanie miejsca pracy specjalnie dostosowanego do potrzeb pracownika. Roboty współpracujące mogą pomóc zarówno w tworzeniu nowych miejsc pracy, jak i w wydłużeniu aktywności zawodowej naszych obecnych pracowników” - powiedział Oliver Färber, dyrektor Zakładu Produkcyjnego Układów Napędowych w Kolonii, Ford of Europe

„Stworzyliśmy wyjątkowe w tej branży miejsce pracy, zorientowane na człowieka. Po sukcesie tego przedsięwzięcia wdrażamy obecnie takie miejsca pracy w innych projektach skierowanych do osób niepełnosprawnych. Możliwości współpracy człowieka z robotem nagle wydają się nieograniczone” - dodał Mathias Hüsing, profesor, Uniwersytet RWTH Aachen.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

METCHEM Sp. z o.o.
Pol-Technology Sp. z o.o.
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.
MILAR Sp. z o.o.
FORTY Sp. J. A. Korczyński, M. Tytkowska