Stokvis Tapes
VIA
Endego
Sprawdziły się niedawne doniesienia prasowe, że indyjska firma Varroc Engineering chce sprzedać dział systemów oświetlenia samochodowego. Nabywcą jest Plastic Omnium.

Francuski koncern uzgodnił przejęcie Varroc Lighting Systems (VLS). VLS, firma o przychodach około 0,8 mld euro w 2021 r., jest jednym z 10. największych dostawców oświetlenia samochodowego na świecie. Dzięki temu przejęciu Plastic Omnium stanie się głównym graczem na dużym i stale rozwijającym się rynku oświetleniowym, który w 2027 roku ma osiągnąć wartość około 42 mld dolarów w porównaniu z około 31 mld dolarów w 2021 r.

Plastic Omnium zgodziło się na przejęcie 100 proc. udziałów w spółkach VLS w Europie, obu Amerykach i Afryce Północnej oraz na przejęcie indyjskiego centrum badawczo-rozwojowego (Pune). Akwizycja zostanie w pełni sfinansowana i opłacona gotówką przez Plastic Omnium.

Plastic Omnium przejmie 100 proc. przedsiębiorstwa o wartości 600 mln euro z domniemaną wielokrotnością około 0,75x sprzedaży FY21.

VLS ma kompleksowe portfolio produktów, które obejmuje zaawansowane rozwiązania oświetleniowe (reflektory i lampy tylne), innowacyjne technologie w rozwoju systemów optycznych i sterowania elektronicznego oraz oprogramowanie do oświetlenia. VLS zatrudnia około 6,5 tys. osób w 8 lokalizacjach na świecie, w tym ponad 800 osób w 8 centrach badawczo-rozwojowych.

Decyzja ma wpływ także na rynek polski. Plastic Omnium posiada w Polsce 4 zakłady (dwa w Gliwicach i po jednym w Lublinie i Jasinie). W wyniku przejęcia do francuskiego koncernu trafi zakład VLS w Niemcach niedaleko Lublina oraz centrum rozwojowe w Krakowie.

Zamknięcie przejęcia ma nastąpić w II połowie 2022 roku i jest uzależnione od uzyskania zgód urzędów antymonopolowych i regulacyjnych.

Przypominamy, że niedawno nastąpiło podobne połączenie - francuskiego koncernu Faurecia z niemieckim dostawcą oświetlenia Hella, czego efektem jest powstanie FORVIA - 8. dostawcy motoryzacyjnego na świecie.
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o.
VEOLIA Water Technologies Sp. z o.o.
QualityHUB24
HQ Plastics
Solwit S.A.
Trucksystems.pl Sp. z o.o.