25 lipca 2023 roku Rada Unii Europejskiej zatwierdziła rozporządzenie wzmacniające europejski ekosystem półprzewodników, znane jako „akt w sprawie czipów”. To ostatni krok w procesie decyzyjnym.
Akt w sprawie czipów ma stworzyć warunki do rozwoju europejskiej bazy przemysłowej w dziedzinie półprzewodników, przyciągnąć inwestycje, promować badania naukowe i innowacje oraz przygotować Europę na wszelkie przyszłe kryzysy w zakresie dostaw czipów. Programu ma służyć uruchomieniu inwestycji publicznych i prywatnych w wysokości 43 mld EUR (3,3 mld EUR z budżetu UE), by podwoić udział UE w światowym rynku półprzewodników – z obecnych 10% do co najmniej 20% w 2030 r.
Héctor Gómez Hernández, hiszpański minister przemysłu, handlu i turystyki
Dzięki aktowi w sprawie czipów Europa stanie na czele światowego wyścigu w dziedzinie półprzewodników. Już teraz możemy sobie wyobrazić, jak będzie to wyglądać w praktyce: nowe zakłady produkcyjne, nowe inwestycje, nowe projekty badawcze. W dłuższej perspektywie przyczyni się to również do odrodzenia naszego przemysłu i zmniejszenia naszej zależności od podmiotów zagranicznych.
Héctor Gómez Hernández, hiszpański minister przemysłu, handlu i turystyki
Co dalej?
Rada zatwierdziła dzisiaj stanowisko Parlamentu Europejskiego, co oznacza, że akt ustawodawczy został przyjęty.
Po tym jak podpiszą go przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Rady, zostanie on opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie trzeciego dnia po publikacji.
Rada przyjęła również zmianę do rozporządzenia ustanawiającego wspólne przedsięwzięcie w ramach programu „Horyzont Europa”, by umożliwić utworzenie Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Czipów, które ma rozwijać istniejące Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Kluczowych Technologii Cyfrowych pod zmienioną nazwą. Zmiana została zatwierdzona przez Radę po konsultacji z Parlamentem.
Oba teksty zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym tym samym czasie.
Europa
Rada UE ostatecznie zatwierdza akt o czipach
- Szczegóły
- Autor: Rada UE