Stellantis N.V. i Vulcan Energy Resources Limited (Vulcan; ASX: VUL, FSE: VUL) podpisały wiążącą umowę na pierwszą fazę wieloetapowego planu rozwoju nowych projektów geotermalnych mających na celu dekarbonizację miksu energetycznego w zakładzie przemysłowym Stellantis w Rüsselsheim w Niemczech, gdzie produkowane są samochody DS4 i Opel Astra.
Według obecnych założeń, począwszy od 2025 roku projekt mógłby zapewniać znaczną część rocznego zapotrzebowania na energię tego zakładu przemysłowego.
Pierwsza faza projektu, która realizowana będzie w najbardziej wysuniętej na północ części obszaru badań Vulcan w dolinie górnego Renu, obejmie prowadzone przez Vulcan wstępne studium wykonalności dotyczące budowy obiektów geotermalnych dla zakładu Stellantis. Jeśli ta faza się powiedzie, kolejna skupi się na wierceniach i bardziej zaawansowanych badaniach i działaniach rozwojowych. Stellantis będzie dążyć do pozyskania finansowania dla 50% kosztów projektu, który jest również wspierany przez samorząd.
Stellantis i Vulcan będą dążyć do produkcji czystej energii elektrycznej i dostarczania jej do sieci zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego, zgodnie z niemiecką ustawą o energii odnawialnej (EEG), jednocześnie produkując ciepło, które będzie przekazywane do zakładu produkcyjnego Stellantis.
„To partnerstwo z Vulcan wzmacnia nasze zaangażowanie w promowanie w całym naszym koncernie rozwiązań z zakresu czystej energii” – powiedział Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantis. „Jest to jedna z wielu inicjatyw, które podjęliśmy, aby osiągnąć wyniki, wpływ i zrównoważony rozwój zgodnie z naszym planem strategicznym Dare Forward 2030”.
Koncern Stellantis zobowiązał się zostać liderem branży w walce ze zmianami klimatycznym, dążąc do osiągnięcia do 2038 roku zerowego poziomu emisji dwutlenku węgla, z jego 50% redukcją do roku 2030. Umowa z Vulcan Energy oznacza dla Stellantis pierwsze potencjalne wykorzystanie odnawialnej energii geotermalnej w celu dekarbonizacji i zbudowania lokalnego źródła dostaw energii w obiekcie przemysłowym.
„Główną misją Vulcan jest dekarbonizacja, poprzez dostarczanie energii odnawialnej i litu uzyskiwanego bez użycia paliw kopalnych i bez emisji dwutlenku węgla” – powiedział dr Francis Wedin, dyrektor zarządzający i dyrektor generalny Vulcan. "Vulcan zamierza wspierać Stellantis, naszego największego nabywcę litu i jednego z naszych głównych akcjonariuszy, w jego planie dekarbonizacji działalności w Europie. Mimo, że nadal koncentrujemy się na naszych geotermalnych złożach litu na naszym polu solankowym w dolinie górnego Renu (Upper Rhine Valley Brine Field – URVBF), projekt ten daje możliwość dalszego rozszerzenia naszej działalności na niektóre peryferyjne obszary leżące w dolinie górnego Renu, przy wsparciu partnerów przemysłowych, takich jak Stellantis.”
„Cieszę się z ogłoszonego dziś partnerstwa Stellantis i Vulcan Energy” – powiedział Boris Rhein, minister i premier Hesji w Niemczech. „Jest to bardzo dobra wiadomość dla Hesji, pokazująca pełną zgodność pomiędzy ochroną klimatu w naszym kraju, a najnowocześniejszą produkcją przemysłową wykorzystującą innowacyjne pomysły.”
Umowa ze Stellantis wzmacnia również zeroemisyjny wpływ Vulcan na europejski sektor pojazdów elektrycznych, uzupełniając neutralny pod względem emisji ślad swojego projektu Zero Carbon Lithium™, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy.
Europa
Vulcan i Stellantis badają energię geotermalną do zasilania zakładu w Rüsselsheim
- Szczegóły
- Autor: Stellantis